Przypomnijmy:
Inicjatywa, aby ubiegać się o prawa miejskie pojawiła się w Turobinie w pod koniec 2019 roku. Z wnioskiem o podjęcie kroków ku odzyskaniu praw miejskich, utraconych w wyniku represji carskich, do władz samorządowych wystąpiło Stowarzyszenie Turobińszczyzna, a Rada Gminy jednogłośnie postanowiła podjąć procedurę.
Z treści projektu rozporządzenia Rady Ministrów przygotowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy wynika, że mimo starań władz Turobina wniosek o nadanie miejscowości został odrzucony. Dlaczego podjęto taką decyzję?
W uzasadnieniu czytamy, że negatywną opinię w sprawie nadania statusu miasta wyraził wojewoda lubelski. Wojewoda wskazał na nieprawidłowości w zakresie określenia granic projektowanego miasta oraz braki w dokumentacji. Dodatkowo zauważył, że sposób przeprowadzenia konsultacji poprzez wyznaczanie jednodniowego terminu w poszczególnych sołectwach gminy Turobin był niezgodny z postanowieniami uchwały podjętej przez Radę Gminy Turobin.
Z dokumentacji przedłożonej przez wójta gminy Turobin oraz złożonych w sprawie wyjaśnień nie wynikało, aby mieszkańcy byli informowani o możliwości udziału w konsultacjach poza wyznaczonymi terminami. Ponadto, zastosowana procedura, polegająca na podaniu do publicznej wiadomości informacji o terminie konsultacji w danym sołectwie w dniu konsultacji, bądź z jednodniowym wyprzedzeniem mogła prowadzić do ograniczenia mieszkańcom gminy prawa do udziału w konsultacjach społecznych, a w konsekwencji oddziaływać na wynik przeprowadzonych konsultacji społecznych.
- Wniosek rekomenduje się do negatywnego rozpatrzenia. Jednocześnie w przypadku podtrzymania przez Radę Gminy Turobin wniosku o nadanie statusu miasta miejscowości Turobin, kolejny wniosek powinien spełniać wymogi formalne oraz nie budzić wątpliwości w zakresie przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami - czytamy w uzasadnieniu.
Według informacji zawartych na stronie Rządowego Centrum Legislacji w pierwszej połowie lipca projekt trafił do uzgodnień. Rada Ministrów na podjęcie decyzji ma czas do końca miesiąca, a rozporządzenie wejdzie w życie wraz z pierwszym dniem przyszłego roku.