Ból brzucha a ból jajnika
W trakcie menstruacji lub bezpośrednio przed rozpoczęciem krwawienia wiele kobiet skarży się na dolegliwości bólowe odczuwane na wysokości podbrzusza. Zwykle jest wynikiem wahań hormonów w organizmie kobiety, które są charakterystyczne dla cyklu menstruacyjnego kobiet w wieku rozrodczym. Poza bólem może pojawić się biegunka, nadwrażliwość, ból pleców czy uczucie obrzmienia. Przed okresem dają o sobie znać również jajniki, ale nie powinno to wzbudzać niepokoju, o ile ból ustaje po zakończeniu krwawienia.
Ból jajników po okresie jest łatwiejszy do zlokalizowania, ponieważ jajniki usytuowane są po obu stronach. Jeśli dolegliwości utrzymują się lub nasilają po menstruacji, należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ często w takich sytuacjach świadczy o zapaleniu przydatków. Może być też objawem torbieli na jajnikach lub zapalenia dróg moczowych. Z racji kilku możliwych przyczyn konieczna jest poszerzona diagnostyka i odpowiednio dobrane leczenie. Inaczej leczy się bowiem zapalenie dróg moczowych, które wywołują zwykle bakterie, a innej terapii wymaga zdiagnozowana torbiel. Zdarza się również, że ból jajników po okresie jest objawem wczesnego etapu ciąży.
Wiele kobiet zastanawia się, czy ból brzucha po okresie. Jeśli mamy problem z określeniem dokładnej lokalizacji dolegliwości, z pewnością pomoże kontakt ze specjalistą. Warto w trakcie wizyty wspomnieć również o objawach dodatkowych, jeśli te występują.
Czy ból jajnika może być wynikiem choroby?
Niestety ból jajnika może mieć poważne przyczyny. Po owulacji, kiedy doszło do zapłodnienia, może być objawem poronienia lub ciąży pozamacicznej, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu krwawienia i wysoka gorączka.
Jeśli mimo stosowania leków przeciwbólowych bez recepty ból nie ustępuje lub nasila się, nie należy odwlekać wizyty u specjalisty, ponieważ może świadczyć również o infekcji bakteryjnej w obrębie przydatków, czyli jajników i jajowodów. Niestety zaniedbanie leczenia w obrębie układu rozrodczego kobiet może skończyć się poważnymi problemami z płodnością. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty można stosować doraźnie w celu złagodzenia dolegliwości. Szybkim działaniem odznaczają się te należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które zawierają ketoprofen. To substancja czynna o skutecznym działaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym. Przed zażyciem leku koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza przeciwwskazaniami do stosowania leku i zalecanym dawkowaniem.