Na spotkanie z drugą Polką w historii, po Wandzie Rutkiewicz, która zdobyła szczyt K2 przyszła około 40-osobowa grupa ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Józefowie i członkiń miejscowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści nie tylko o górach, ale również innych pasjach Moniki Witkowskiej, która jest też podróżniczką, żeglarką, dziennikarką i przewodniczką wypraw trekkingowych. Bohaterka spotkania ma na koncie 4 ośmiotysięczniki i Koronę Ziemi. Jako żeglarka m.in. dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn nazywany "żeglarskim Everestem" oraz przepłynęła między Grenlandią i Alaska, a podczas swoich podróży odwiedziła ponad 180 krajów świata.
Na spotkaniu w Józefowie Monika Witkowska dzieliła się m.in. swoimi doświadczeniami związanymi ze zdobyciem Mont Everestu. - Mówiła o przygotowaniach do wyprawy, życiu w obozie, trudnościach technicznych i niebezpieczeństwach. Młodzież pytała na przykład o to w jakim wieku zdecydowała się na zdobycie pierwszego szczytu i która góra była dla niej najtrudniejsza. Z kolei Monika Witkowska przygotowała krótki quiz wiedzy o ośmiotysięcznikach i Wandzie Rutkiewicz, w którym nagrodą były pocztówki z autografem spod K2 - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli kupić książki z autografami autorki m.in. o żeglarstwie i ośmiotysięcznikach, w tym o Broad Peak. - Monika Witkowska okazała się osobą pełną energii i pasji, i do szukania swoich pasji zachęcała także słuchaczy. Młodym uczestnikom życzyła, by żyli tak, aby nie mieli czasu na Facebooka - dodaje dyrektor Jamroz.
Poniedziałkowe spotkanie było ostatnim elementem projektu, który rozpoczął się w czerwcu grą terenową pod nazwą "Na dachu świata". Potem, w ramach obchodów Roku Wandy Rutkiewicz, biblioteka w Józefowie zorganizowała cykl warsztatów, spotkań i wystaw, piknik integracyjny i konkurs literacko-plastyczny "Najpiękniejsza podróż w moim życiu".
Projekt "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" był finansowany ze środków Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa", które biblioteka w Józefowie pozyskała za pośrednictwem Instytutu Książki.
W realizacji wszystkich pomysłów józefowską książnicę medialnie wspierali: Tygodnik Zamojski, Informacyjna Agencja Samorządowa, Nowa Gazeta Biłgorajska i bilgorajska.pl.