Przetarg na mieszkanie - jakie mieszkanie można kupić?
Przetargi mieszkaniowe organizują takie podmioty, jak urzędy gminy, spółki Skarbu Państwa (np. PKP, czyli Polskie Koleje Państwowe) i spółdzielnie mieszkaniowe. Powodem wystawienia mieszkania do przetargu może być jego zły stan techniczny i brak środków na remont. Wystarczy jednak zaangażowany nabywca nieruchomości, który doprowadzi mieszkanie z przetargu do stanu umożliwiającego zamieszkanie.
Co ważne, zakup taniego mieszkania z przetargu jest bezpieczny. Jeśli słyszałeś wiele o tym, że trudno jest wprowadzić się do lokum z licytacji komorniczej, to w przypadku przetargów na mieszkania nie masz się czego obawiać. Takie nieruchomości nie są zamieszkane, nie musisz więc martwić się losem wcześniejszych lokatorów i tym, czy po eksmisji mają dach nad głową.
W przypadku lokali spółdzielczych przetargi najczęściej dotyczą tych nieruchomości, których właściciele zmarli, nie przekazując nikomu prawa do lokalu. Zdarza się też tak, że rok po orzeczeniu rozwodu eksmałżonkowie nie porozumieli się, które z nich będzie mieszkało w dawniej wspólnych czterech kątach. W takim wypadku spółdzielnia możesz uchwalić wygaśnięcie prawa do lokalu. Poza tym mieszkanie spółdzielcze może trafić na licytację w konsekwencji powiększającego się zadłużenia poprzednich lokatorów wobec spółdzielni mieszkaniowej. W takim wypadku spółdzielnia jest zobowiązana do wypłacenia wcześniejszym mieszkańcom równowartości ceny rynkowej, jednak nie może to być kwota większa od tej, którą zaproponowała osoba wygrywająca przetarg. Co ważne, pieniądze te mogą uzyskać tylko lokatorzy, którzy opuścili mieszkanie.
Ogłoszenia o przetargach mieszkaniowych - gdzie szukać?
Odnalezienie pełnej treści komunikatów o przetargach mieszkaniowych to pierwszy krok w stronę zakupu taniego mieszkania z rynku wtórnego. Informacji warto szukać w siedzibach organizatorów przetargów mieszkaniowych, np. w urzędzie gminy albo na stronie internetowej spółdzielni. Instytucje samorządowe, takie jak wspomniane urzędy gmin, obowiązuje zresztą nakaz informowania o przetargach w Biuletynie Informacji Publicznej.
Świetnym pomysłem na bycie na bieżąco z przetargami mieszkaniowymi w całej Polsce jest śledzenie strony Listaprzetargow.pl. Znajdziesz na niej ogłoszenia z całego kraju o przetargach na mieszkania, domy, garaże, lokale użytkowe i działki o różnym przeznaczeniu. To świetne miejsce i dla osób szukających nowego mieszkania dla swojej rodziny, i dla inwestorów, którzy chcą wyremontować mieszkanie z przetargu, a potem sprzedać je z zyskiem.
Kto może wziąć udział w przetargu na mieszkanie?
W przypadku osób fizycznych podstawowymi zasadami obowiązującymi uczestników przetargu na mieszkanie są pełnoletność, okazanie dowodu tożsamości i potwierdzenie wpłaty wadium, czyli zazwyczaj 1/10 ceny wywoławczej mieszkania. Wadium jest zwracane wszystkim uczestnikom przetargu, z wyjątkiem zwycięzcy, który powinien zapłacić ustaloną kwotę za lokum wygrane w przetargu, ale pomniejszoną o wpłacone już wadium. O dodatkowych wymogach wobec uczestników przetargu, np. pisemnym potwierdzeniu zapoznania się ze stanem technicznym lokalu, organizator musi poinformować w ogłoszeniu o przetargu mieszkaniowym.
Mieszkania z przetargów to często piękne lokale w atrakcyjnych lokalizacjach, ale zazwyczaj wymagają remontu. Warto poświęcić czas na przejrzenie ogłoszeń, aby kupić taniej mieszkanie z przetargu, które będzie świetną lokatą oszczędności.