27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady KL Auschwitz. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2005 roku.
Niemiecki nazistowski obóz KL Auschwitz-Birkenau w ciągu niemal pięciu lat istnienia pochłonął około 1,1 mln ofiar z 1,3 mln wszystkich więźniów. Około 90% z nich stanowili Żydzi pochodzący z całej Europy. Śmierć w obozie poniosło także co najmniej 70 tys. Polaków, 20 tys. Romów, 15 tys. jeńców sowieckich oraz 10-15 tys. więźniów innych narodowości. Łączna liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci.
O ofiarach holokaustu pamięta Biłgoraj. W piątkowe popołudnie władze miasta zaprosiły mieszkańców do złożenia symbolicznej wiązanki kwiatów i zapalenia zniczy przed Ścianą Pamięci przy cmentarzu żydowskim w Biłgoraju, znajdującym się przy ulicy Konopnickiej.
W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Janusz Rosłan, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Łęcki, harcerze oraz mieszkańcy Biłgoraja.
Jak mówił burmistrz Rosłan nie możemy zapominać o losach mieszkańców naszego miasta, którzy zginęli w nazistowskich obozach zagłady.
- Zarówno 2 listopada, jak i 27 stycznia chcemy pamiętać o mieszkańcach Biłgoraja, którzy żyli razem z naszymi rodzicami i dziadkami, chodzili po tych samych ulicach. Niestety holokaust i wojna spowodowały, że tragicznie zginęli w obozach koncentracyjnych. Ważne, żeby pozostała po nich pamięć - podkreślał Janusz Rosłan.