Oszustwa finansowe
Bankowość elektroniczna, tak jak jest ogromnym ułatwieniem w kwestii przeprowadzania wszelkich operacji finansowych, zarówno w środowisku biznesowym jak wśród użytkowników indywidualnych, tak stanowi jednocześnie ogromne pole do nadużyć. Osoby dokonujące oszustw ma gruncie bankowości internetowej często wykorzystują różne metody, takie jak fałszywe strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS-y, ataki phishingowe, malware lub innego rodzaju oprogramowanie szpiegujące. Mogą również podszywać się pod rzekomych przedstawicieli banków lub instytucji finansowych w celu zdobycia zaufania ofiary i uzyskania wrażliwych informacji.
Jak chronić się przed oszustwami finansowymi?
Należy mieć świadomość, że żaden pracownik banku nie ma prawa poprosić klienta o dane takie jak login i hasło do logowania w systemie bankowym. Jeśli taka prośba padnie podczas rozmowy z rzekomym pracownikiem banku, to prawdopodobnie ktoś próbuje nas oszukać. Nie ma też możliwości, aby bank poprosił o przelanie środków na inne, wskazane konto celem ochrony pieniędzy przed wypłatą ich przez osoby niepowołane. To kolejna z metod oszukiwania. Należy też ostrożnie podchodzić do wiadomości, w których znajdują się linki do serwisów zewnętrznych — mogą być to specjalnie stworzone serwisy, gdzie nasz sprzęt zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które odczyta zapisane hasła do bankowości online. Używajmy oprogramowania antywirusowego. Jeżeli padliśmy ofiarą oszustwa, aby rozpocząć w tej sprawie śledztwo, konieczne jest zgłoszenie sprawy na policję.
Wyłudzenie danych
Oszuści, którzy podstępem zdobyliby nasze dane osobowe, mogliby wykorzystać je do swoich celów. Wyłudzanie danych jest działaniem nagannym, niezależnie czy dotyczy bardzo intymnej sfery życia, czy danych osobowych, takich jak imię i nazwisko czy numer telefonu. Nikt nie ma prawa wymuszać ujawnienia informacji podstępem. Jeśli informujemy kogoś o czymś na swój temat, powinniśmy to robić świadomie i dobrowolnie. Jeśli dane są wyłudzane za pomocą podesłanych do nas fałszywych formularzy do wypełnienia czy w wyniku ataku hakerskiego, to warunek świadomego i dobrowolnego dzielenia się swoimi danymi nie jest spełniony.
Jak chronić się przed wyłudzeniem danych?
Należy unikać klikania w podejrzane linki lub otwierania załączników z wiadomości e-mail, szczególnie jeśli pochodzą one od nieznanych nadawców. Warto także korzystać z aktualnego oprogramowania antywirusowego. Co ważne, należy zawsze sprawdzać adres URL strony przed podaniem wrażliwych informacji. Powinna widnieć na nim ikona kłódki, a adres zaczynać się od https. To znak, że wszystkie dane będą szyfrowane i nie wpadną w niepowołane ręce.
Oszustwa matrymonialne
Poszukiwanie relacji romantycznych przez internet w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi. Łatwość nawiązywania znajomości i związane z tym pozytywne emocje często wykorzystują jednak oszuści. Katalog oszustw jest spory — w grę wchodzą nieprawdziwe zdjęcia na portalu randkowym czy kłamanie na temat swojego światopoglądu, ale również prowadzenie podwójnego życia. Niejedno biuro detektywistyczne prowadziło już sprawę, które finałem było nawet odkrycie dokonania przez oszusta przestępstwa bigamii.
Jak chronić się przed oszustwami matrymonialnymi?
Przede wszystkim ufać swojej intuicji, jeśli ta podpowiada, że dana relacja nie jest oparta na szczerości. Specjaliści z dziedziny detektywistyki, np. Detektyw Spark, pomogą zaś w ustaleniu, czy podawane przez osobę, z którą randkujemy, fakty na swój temat mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dzięki temu być może uchronimy się przed inwestowaniem uczuć w niewłaściwy związek. Kiedy zaś nic nie budzi podejrzeń, jeśli zależy nam na utrzymaniu danej znajomości, chcemy zdobyć pewność co do drugiej osoby, starajmy się poznawać jej najbliższe otoczenie — rodzinę, przyjaciół, znajomych.
Pierwszym krokiem, by uchronić się przed oszustwami w internecie to świadomość tego, że sieć nie jest wcale wolna od różnorakich prób nieuczciwych zachowań. Zaleca się ostrożność, rozwagę, warto też regularnie sprawdzać sprzęt z dostępem do sieci pod kątem tego, czy nie jest na nim zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Dotyczy to również smartfonów. Detektyw Sektor jest w stanie stwierdzić nawet czy na naszym sprzęcie zainstalowany jest podsłuch. Jeśli zaś padliśmy ofiarą oszustwa, przestępstwo trzeba zgłosić na policję.