1. Kamienice przy rynku
Rynek w Kazimierzu Dolnym otaczają piękne kamienice, wśród których dwie zajmują szczególnie ważne miejsce. To renesansowe kamienice Przybyłowskie, wzniesione w pierwszej połowie XVII wieku. Zachwycają one wysokimi attykami i elewacjami, które zdobią ciekawe płaskorzeźby. Są one cennym źródłem informacji na temat tego, czym zajmowali się bracia Przybyłowie, oraz dziełami sztuki, które do dziś wzbudzają zachwyt. Przy rynku warto też zwrócić uwagę na Dom Gdański - okazałą kamienicę, której nazwa przypomina o silnych związkach handlowych dawnego Kazimierza i Gdańska.
2. Zamek kazimierzowski i baszta
Ruiny zamku z połowy XIV wieku oraz wznosząca się przy nich baszta to świetne punkty widokowe, a jednocześnie najstarsze zabytki na terenie miasta. Ich powstanie miało ścisły związek z Wisłą oraz z portem rzecznym, dzięki któremu już w okresie średniowiecza Kazimierz mógł się rozwijać jako ośrodek handlowy. Dziś zabezpieczone obiekty są ważnymi atrakcjami turystycznymi, dzięki którym można lepiej poznać najstarsze dzieje miasta.
3. Wzgórze Trzech Krzyży
Wzgórze Trzech Krzyży to jeden z najlepszych kierunków na krótki spacer w rejonie rynku. Kto pokona 190 metrów różnicy wysokości, ten będzie mógł się nacieszyć jednym z najpiękniejszych widoków na Kazimierz Dolny i jego najbliższą okolicę. Pięknie widać stąd rynek i pobliski zamek, można stąd również dostrzec ruiny zamku Firlejów w pobliskim Janowcu. Można też z bliska przyjrzeć się trzem krzyżom, które od początków XVIII wieku górują nad miastem i przypominają o tych, którzy 300 lat temu zmarli podczas epidemii cholery.
4. Pomnik kundelka
Tuż przy rynku ujrzeć można jeden z najbardziej oryginalnych pomników na terenie Kazimierza Dolnego. To pomnik psa znanego jako Kwadrat - kundelka, o którym do dziś krąży w mieście wiele legend. Kwadrat każdego lata pojawiał się w tym miejscu, a turyści chętnie go dokarmiali. Gdy go zabrakło, miejscowi artyści uczcili pamięć kundelka pomnikiem. Przy pomniku tym działa mały bar, którego wystrój również nawiązuje do opowieści o Kwadracie. Można w nim zobaczyć galerię zdjęć kundelków, które - pozbawione opiekunów - wędrują po kazimierskich uliczkach.
5. Wąwozy lessowe
Okolice Kazimierza Dolnego to kraina lessowych wąwozów, które mają ogromną wartość przyrodniczą. Tym, któremu turyści najchętniej poświęcają swój czas, jest Korzeniowy Dół. Choć jego długość wynosi zaledwie pół kilometra, spacer jego dnem na długo zapisze się w pamięci każdego turysty. Warto odwiedzić również Norowy Dół oraz Plebankę - wąwóz, który zaczyna się w rejonie klasztoru franciszkańskiego. To jeden z najdłuższych i najspokojniejszych wąwozów w mieście, warto mu zatem poświęcić swój czas.
6. Spichlerze nad Wisłą
Zwiedzanie Kazimierza Dolnego nie może obejść się bez spaceru nad Wisłą, która odegrała bardzo ważną rolę w dziejach miejscowej gospodarki. O jej ogromnym znaczeniu najlepiej przypominają zabytkowe spichlerze, w których bogaci kupcy przechowywali transportowane rzeką towary. Do dziś wiele z nich zachwyca swą potęgą. Do tych najpiękniejszych zaliczają się:
- renesansowy Spichlerz Kobiałka (obecnie hotel);
- Spichlerz Ulanowskich (dziś znany jako siedziba Muzeum Przyrodniczego);
- Spichlerz Bliźniaczy (obecnie hotel);
- Spichlerz Pod Wianuszkiem (dziś służący jako schronisko młodzieżowe).