![Jak objawia się naruszona bariera naskórkowa i jak ją zregenerować?](https://im2.bilgorajska.pl/zdjecie-artykul-29128-001.jpg)
Czym charakteryzuje się naruszona bariera naskórkowa?
Naruszona bariera naskórkowa prowadzi do wielu poważnych konsekwencji. Jednak na początek, warto dowiedzieć się, jakie są najbardziej znane objawy jej naruszenia. Chodzi przede wszystkim o:
- nadwrażliwość na stosowane do tej pory kosmetyki - jeśli po jakimś czasie zauważysz na swojej skórze zaczerwienienia lub też poczujesz pieczenie, oznacza to, że Twoja bariera naskórkowa mogła zostać naruszona,
- występowanie na skórze licznych podrażnień i czerwonych plamek,
- zwiększoną produkcję sebum - co zwykle jest to ściśle związane z reakcją obronną skóry na jej silne przesuszenie np. poprzez zbyt mocne środki myjące lub podrażnienie np. przy stosowaniu kwasów czy retinolu.
Takich objawów absolutnie nie można lekceważyć i czym prędzej należy wprowadzić do swojej pielęgnacji produkty łagodzące i odbudowujące warstwę ochronną skóry. Przydatnym rozwiązaniem okażą się wysokiej jakości emulsje do pielęgnacji skóry i wzmocnienia naturalnej bariery lipidowej, takie jak np. te z linii Emolium Dermocare. W składzie emulsji Emolium Dermocare można znaleźć m.in. olej makadamia, emolienty, masło shea, avocado oraz olej canola. Produkt nadaje się do skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do alergii.
Jakie są najpoważniejsze skutki naruszonej bariery naskórkowej?
Najpoważniejszymi skutkami naruszonej bariery naskórkowej jest:
- przenikanie do skóry niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym m.in. drobnoustrojów i alergenów,
- powstanie na skórze licznych podrażnień,
- pojawienia się uczucia swędzenia lub pieczenia,
- odczuwanie mocnego napięcia skóry,
- uwrażliwienie skóry.
Jeśli odczuwasz któryś (lub wszystkie) z wyżej wymienionych objawów koniecznie zastosuj wysokiej jakości środki do pielęgnacji skóry z podrażnioną barierą hydrolipidową, a jeśli nie przyniosą one pożądanych przez Ciebie efektów lub stan skóry się pogorszy, udaj się na wizytę do dermatologa.
Sposoby na regenerację uszkodzonej bariery skóry
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne zregenerowanie uszkodzonej bariery naskórkowej. Warto przedyskutować je oczywiście z doświadczonymi specjalistami z zakresu pielęgnacji skóry, ale dobrym rozwiązaniem są:
- właściwie dobrane kosmetyki - których zadaniem jest przede wszystkim za odbudowa i wzmocnienie bariery naskórkowej zarówno na twarzy, jak i całym ciele,
- rozsądnie wykonywane peelingi (najlepiej nie częściej niż raz w tygodniu), które nie będą nadmiernie podrażniać naskórka. Do skóry twarzy szczególnie polecane są peelingi drobnoziarniste i enzymatyczne nadające się nawet do wrażliwej skóry.
Jednocześnie warto odstawić wszystkie agresywnie działające kosmetyki, takie jak toniki na bazie alkoholu oraz silne detergenty myjące. Kluczowym aspektem jest też wyeliminowanie czynników mających wpływ na osłabienie warstwy ochronnej skóry, a więc wystawianie skóry bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej na działanie promieniowania UV, nagłych skoków temperatur, uciążliwego wiatru, mrozu czy suchego powietrza. W przypadku podrażnionej skóry nie zaleca się także brania gorących kąpieli, a twarz powinno się myć jedynie w chłodnej wodzie.