O świcie 25 czerwca 1944 r. nad rzeczką Sopot rozegrała się bitwa pomiędzy żołnierzami Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich a siłami Wehrmachtu. Był to finał operacji przeciwpartyzanckiej w Puszczy Solskiej, której Niemcy nadali kryptonim "Sturmwind II" (Wicher). By osaczyć partyzantów w kompleksie leśnym niedaleko wsi Osuchy, zaangażowali około 30 000 żołnierzy i policjantów, którzy od 18 czerwca zaciskali pierścień okrążenia wokół liczącego ponad 1 000 osób zgrupowania AK i BCh. W tej pułapce znalazły się również oddziały partyzantów radzieckich i Armii Ludowej - udało im się jednak wydostać z zagrożonego terenu. W matni pozostało polskie zgrupowanie, podjął decyzję o próbie wydostania się ze szturmem w okolicy Osuch. W wyniku walk w Puszczy Solskiej zginęło ponad 400 osób. Niemcy również zamordowali ponad 60 aresztowanych osób pod zarzutem współpracy z partyzantami. Wielu cywilów straciło swoje mienie, zostało wywiezionych do obozu na Majdanku, a niektórzy zmuszeni byli do przymusowej pracy w Niemczech. W pobliżu miejsca najbardziej zaciętych walk powstał największy w Polsce cmentarz partyzancki, gdzie pochowano 233 ofiary wydarzeń z czerwca 1944 roku.
By oddać hołd poległym każdego roku w Osuchach organizowane są uroczystości rocznicowe. Tegoroczne wydarzenie, na które złożyła się msza święta, meldunek zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wystąpienia okolicznościowe, wręczenie nagród finalistom XXIV Powiatowego Konkursu Wiedzy o AK i BCH na Ziemi Biłgorajskiej, apel poległych i złożenie wieńców na cmentarzu partyzanckim, koncert patriotyczny w wykonaniu Norberta “Smoły" Smolińskiego oraz inscenizacja historyczna, zorganizowana przez GRH "WIR", odbyło się w niedzielę 25 czerwca.
Wszystkich gości, wśród których znaleźli się m.in. uczestniczka bitwy pod Osuchami Aniela Terlecka "Mała", mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej i Zamojskiej, poczty sztandarowe, środowiska kombatanckie oraz delegacje władz rządowych i samorządowych, witał wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra.
- Gromadzimy się dziś, aby uczcić pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, poległych przed 79 laty w bitwie pod Osuchami, ale też i po to, aby dać świadectwo żyjącym, że pamiętamy i będziemy pamiętać o ich poświęceniu i wierności wobec ojczyzny - mówił wójt Kozyra.
Wydarzenie było okazją do odznaczenia Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego wójta Stanisława Kozyry. Wyróżnienie, za pielęgnowanie pamięci oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, wręczył wicemarszałek Michał Mulawa.
Organizatorami uroczystości byli: szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, dowódca Garnizonu Zamość, starosta biłgorajski, wójt gminy Łukowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Nadleśnictwo Józefów, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej i parafia pw. WNMP w Łukowej.