Każdy silnie działający lek, taki jak Xanax, należy stosować zawsze dokładnie tak, jak wskazał lekarz. Samodzielna modyfikacja dawki czy czasu użytkowania może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Wielu pacjentów jednak zastanawia się: jak długo można stosować Xanax, aby było to bezpieczne? Odpowiadamy na to pytanie poniżej!
Xanax - skuteczny lek o działaniu przeciwlękowym
Nazwa Xanax wielu osobom kojarzy się z doskonałym lekarstwem na stany lękowe, depresje czy ataki paniki. Faktycznie lek ten znany jest ze swojej skuteczności, jednak pamiętać należy przy tym, że ma także działanie uzależniające. Dlatego tak ważne jest, aby stosować go wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza, który dobierze nie tylko odpowiednią dawkę, ale także długość czasu stosowania, i wypisze stosowną receptę.
Ze względu na silne działanie leku, lekarze przepisują Xanax jedynie w przypadku bardzo nasilonych lub wyjątkowo uciążliwych, długotrwałych stanów lękowych. Substancji czynnej, jaka jest w nim zawarta, nie należy stosować jako “leku na wszystko", jak myślą niektórzy. Każda zmiana dawkowania czy długości stosowania oraz wszelkie objawy niepożądane muszą być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.
Jak długo można stosować lek Xanax?
Szybkie działanie przeciwlękowe leku Xanax często przynosi pacjentom ogromną ulgę. Należy jednak pamiętać o ryzyku uzależnienia. Choć nie wystąpi ono u większości pacjentów, którzy przyjmują lek zgodnie z zaleceniami lekarza, terapia Xanaxem powinna trwać jak najkrócej. Zwykle nie powinna ona być dłuższa niż 8-12 tygodni, włączając w to już okres odstawienia. Każdy przypadek rozpatrywany jest jednak indywidualnie przez lekarza.
Odstawienie leku Xanax - jak powinno przebiegać?
Rezygnacja ze stosowania leku Xanax nie może być nagła i gwałtowna. Odstawienie należy przeprowadzać stopniowo, zmniejszając przyjmowaną dawkę co kilka dni. Cały ten proces powinien odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie zmodyfikowanie tempa zmniejszania dawki w zależności od objawów i samopoczucia pacjenta.
Choć lek Xanax w popkulturze zasłynął jako lekarstwo na lęk i troski życia codziennego, tak naprawdę nie należy go stosować u pacjentów, których problemy wynikają z codziennego stresu czy zaburzeń emocjonalnych. Alprazolam to naprawdę silna substancja, do której należy podchodzić z ostrożnością i tylko pod nadzorem lekarza specjalisty. Producent leku podkreśla, że stosuje się go wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Przestrzega także przed skutkami ubocznymi, do których należeć mogą m.in. ospałość, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji czy zmniejszenie apetytu, a nawet silniejsze reakcje psychiczne.