Wyrównywanie powierzchni - podkład podłogowy
Główny cel wylewek samopoziomujących to wyrównanie i wygładzenie podłogi. Mogą być stosowane na podłożach betonowych, drewnianych, ceramicznych i innych. Przygotowuje podłogę do dalszych prac i gwaratnuje, że powierzchnia będzie równa jak stół.
Wylewki samopoziomujące są przydatne również do korekty niewielkich nierówności w podłożu. Wypełniają ubytki, tworząc jednolitą i gładką powierzchnię.
Przygotowanie podłogi pod wykończenie
Wylewki samopoziomujące w postaci zaprawy stanowią bazę pod różne rodzaje wykończenia podłóg: płytki ceramiczne, panele podłogowe, drewniane deski, dywany, wykładziny dywanowe i PCV. Zapewniają równą podłogę i sprawiają, że wykończenie jest trwałe, nie odkształca się i nie pęka. Zanim przystąpisz do wyrównania podłoża, oczyść je i zagruntuj - w ten sposób zwiększysz przyczepność wylewki.
Podniesienie poziomu podłogi
Wylewka samopoziomująca pozwala podnieść poziom podłogi bez konieczności podnoszenia stropu. Masa, którą wystarczy wylać na odpowiednio przygotowane podłoże to o wiele prostszy sposób. Za jednym zamachem nie tylko zmodyfikujesz poziom ale i wyrównasz powierzchnię podłogi, dzięki czemu pomieszczenie zyska nowy wygląd.
Izolacja termiczna i akustyczna
Wylewki samopoziomujące zapewniają izolację termiczną i akustyczną, co jest korzystne szczególnie w przypadku podłóg na niższych kondygnacjach budynku lub podłóg nad nieogrzewanymi pomieszczeniami, takimi jak garaż. Wystarczy, że po wyschnięciu jastrychu zastosujesz materiał izolacyjny (wełna mineralna, styropian), który zapobiegnie ucieczce ciepła i stłumi dźwięki.
Minimalne naprężenia wewnętrzne
Dobrej jakości wylewki samopoziomujące mają tendencję do minimalizowania naprężeń wewnętrznych, co oznacza, że są mniej podatne na pękanie niż tradycyjne materiały wyrównujące. Wystarczy podczas wylewania odpowiednio przygotować podłoże i pamiętać o dylatacjach. Po wykonaniu wylewki można ją przejechać wałkiem z kolcami, żeby ją odpowietrzyć.
Wodoodporność - wylewka do wilgotnych pomieszczeń
Niektóre wylewki samopoziomujące są wodoodporne, co sprawia, że są odpowiednie do stosowania w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak piwnice, pralnie i garaże. Do takich problematycznych miejsc szczególnie poleca się wylewki betonowe. Wszystkie natomiast sprawdzają się w łazienkach czy kuchniach.
Wylewka samopoziomująca a ogrzewanie podłogowe
Płynne jastrychy bardo dobrze sprawdzają się w systemach ogrzewania podłogowego. Przewodzą ciepło, a obecność podłogówki przyspiesza czas ich wysychania Grubość warstwy wylewki sięga od zaledwie 2 do 50 mm, więc pozwalają, by energia cieplna swobodnie przedostawała się do pomieszczenia.
Wylewka anhydrytowa
Anhydryt to bezwodny siarczan wapnia (tzw. gips bez wody), który jest substancją higroskopijną. Ma płynną konsystencję i nie używa się go poza budynkiem, np. na balkonach czy tarasach. Nie sprawdzi się też w mokrych pomieszczeniach, jak łazienka czy piwnicach. Jest szybkoschnący, szybkowiążący i wytrzymały, dzięki czemu już cienka warstwa wystarcza, żeby spełnił swoją rolę. Cechuje się niską porowatością, więc stanowi dobry wybór pod ogrzewanie podłogowe.
Wylewka cementowa
Można ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Doskonale znosi duży stopień wilgoci, a także obciążenia. Podczas układania wylewki cementowej, np. Weber Nivelo, trzeba pamiętać o dylatacjach, bo cement jest podatny na skurcz i może dojść do pęknięć. Ma postać gęstą lub półsuchą konsystencję w zależności od rodzaju. Czas schnięcia wylewki cementowej jest dłuższy niż w przypadku anhydrytu, za to jest bardziej uniwersalna od niego.
Weber oferuje masy samopoziomujące cementowe i anhydrytowe. Dzięki nim samodzielnie zrobisz wylewkę pod nową podłogę.