Przypomnijmy:
W 1980 roku narastało niezadowolenie społeczeństwa z sytuacji w kraju, cał± lawinę zdarzeń uruchomiły podwyżki cen na mięso i wędlinę. Jednak tak± dat± graniczn± stał się 8 dzień lipca 1980, kiedy załoga Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w ¦widniku rozpoczęła strajk, który rozprzestrzeniał się w szybkim tempie. Wkrótce obj±ł cały region. Do 25 lipca strajkowało już 50 tys. osób z zakładów pracy, znajduj±cych się na terenie Lubelszczyzny. Po raz pierwszy w historii PRL władza komunistyczna została zmuszona do popisania porozumienia.
Pierwsze porozumienie podpisano w Szczecinie, kolejne w Gdańsku, następne dwa w Jastrzębiu Zdroju oraz D±browie Górniczej. W dokumencie rz±d zobowi±zał się m.in. do ograniczenia cenzury, czy ponownego zatrudnienia osób zwolnionych po wydarzeniach w 1970 i 1076 roku.
Dzi¶ obchodzimy, kolejn±, 43. rocznicę tego przełomowego wydarzenia.
W Biłgoraju zostały zorganizowane uroczysto¶ci, które rozpoczęły się od mszy ¶więtej w intencji ojczyzny odprawionej w ko¶ciele pw. ¶w. Jerzego.
Następnie uczestnicy uroczysto¶ci, w¶ród których znaleĽli się m.in. senator Jerzy Chró¶cikowski, etatowy członek Zarz±du Powiatu Andrzej Łagożny, sekretarz miasta Bogdan Kowalik, wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Tadeusz Ferens, członkowie NSZZ Solidarno¶ć oraz przedstawiciele lokalnych ¶rodowisk prawicowych i mieszkańcy Biłgoraja złożyli wi±zanki kwiatów pod tablic± upamiętniaj±c± ks. Jerzego Popiełuszkę oraz pod pierwsz± siedzib± biłgorajskiej Solidarno¶ci (obecnie budynek Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego).