Składowanie w sposób niewłaściwy dla środowiska
Składowanie gruzu w sposób, który wpływa na zanieczyszczenie gleby lub wód gruntowych jest zdecydowanie nieodpowiednie. Na takie postępowanie składać może się generowanie odpadów bez odpowiedniego zabezpieczenia w miejscu ich wytwarzania albo nawet wywóz śmieci budowlanych w miejsce do tego nieprzeznaczone.
- W przypadku gdy prowadzona jest budowa, remont czy wyburzanie, oczywiste jest, że powstający gruz będzie towarzyszył takim pracom czasem w bardzo dużych ilościach. Nie każdy jednak wie, że nawet prowadząc renowację budynku na własnej posesji, zobowiązani jesteśmy do umieszczania odpadów w odpowiednim pojemniku — składowanie odpadów budowlanych na gołej ziemi jest sprzeczne z prawem. Nie może jednak być to zwykły pojemnik na odpady komunalne, gdyż wywóz gruzu nie wchodzi w skład opłaty śmieciowej, ponadto śmieciarki nie są przystosowane do odbioru odpadów budowlanych. Potrzebny jest specjalny kontener na odpady budowlano-remontowe albo worek bigbag, który sprawdza się w przypadku odpadów sypkich.
- Po drugie, składowanie w sposób niewłaściwy dla środowiska to również pozostawianie gruzu w miejscach do tego nieprzeznaczonych, w tym lasy i pola. Warto wiedzieć, że również zakopywanie gruzu pod gruntem, topienie w zbiornikach wodnych to działania sprzeczne z literą prawa, za które grożą kary grzywny, a nawet ograniczenia wolności.
Mieszanie gruzu czystego z innymi jego rodzajami
Wiemy już, że prowadząc prace budowlano-remontowe potrzebujemy odpowiedniego pojemnika, tak aby umożliwić prawidłowy recykling odpadów oraz zminimalizować ryzyko przedostawania się niepożądanych substancji do gleby bądź gruntu. Warto jednak mieć świadomość, że pojemnik pojemnikowi nierówny. Jeżeli do utylizacji mamy odpady z betonu, cegły, kamienie czy ceramikę, możemy skorzystać z kontenera na czysty gruz. To jedna z najtańszych opcji. Do kontenerów na gruz betonowy, ceglany i ceramikę nie wolno jednak wrzucać pozostałych materiałów, nierzadko pojawiających się podczas prac, jak drewno, metal, odpady z tworzyw sztucznych. Jeżeli pojawiają się takie śmieci, potrzeby jest typowy kontener na odpady budowlane. W kontenerze takim można też umieszczać folie malarskie, puszki, opakowania po chemii budowlanej, zużytą odzież roboczą i wiele innych.
Zapełnianie pojemnika ponad miarę
Aby wywóz gruzu i innych śmieci pochodzących z prac budowlanych był efektywny, trzeba pamiętać o tym, że kontenery na gruz i odpady mają swoją określoną pojemność i ładowność. W przypadku niewielkich przedsięwzięć budowlanych wystarczy kontener o pojemności 1-2 m3. Udźwigną one odpowiednio od 1,5 tony do 2 ton śmieci. Jeśli do wywozu są śmieci w placu budowy, gdzie odpadów jest naprawdę sporo, wybierane są kontenery potrafiące udźwignąć nawet 6 ton odpadów. Dobór odpowiedniej wielkości i udźwigu kontenera jest o tyle ważny, że ewentualne przeładowanie może utrudnić, a nawet i uniemożliwić poprawny wywóz. Usypana górka odpadów to ryzyko, że śmieci zwyczajnie się wysypią podczas transportu, co oznacza stworzenie zagrożenia. Na stronie gruzo.pl znaleźć można szeroką ofertę różnych pojemników, w tym mega kontenery lub też pojemniki z klapami, które zapobiegają roznoszeniu się lekkich odpadów z podmuchami wiatru, ale też niejako ograniczają szansę na przypadkowe przeładowanie.
Dzięki stosowaniu się do przepisów prawnych w kwestii odpowiedniego składowania śmieci budowlanych, możemy zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i promować zrównoważony rozwój. Wspomagamy również recykling i odzyskiwanie wartościowych materiałów z gruzu, co pozwala ograniczyć ilość odpadów składowanych na wysypiskach i przyczynić się do oszczędności surowców naturalnych. Składowanie gruzu może być zdecydowanie bardziej zrównoważone, jeśli będziemy unikać wspomnianych w artykule błędów.