Wydajność i prostota
Te konstrukcje składają się tylko z dwóch kluczowych elementów: masywnej stalowej ramy i naciągniętej na nią siatki. Gotowa konstrukcja jest mocowana do dachu APC, czołgów, pojazdów ratowniczych itp. za pomocą wsporników. Siatka służy jednocześnie do mocowania elementów kamuflażu. Jak zauważa https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html, "łapacze lancetów" zademonstrowały już swoją skuteczność w warunkach frontowych.
Prostota konstrukcji sprawia, że są one niezawodne, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu. Nawet jeśli dron uszkodzi siatkę, można ją łatwo wymienić bez ponoszenia znacznych kosztów. Kilkadziesiąt "łapaczy lancetów" zostało już wysłanych na linię frontu - konstrukcje zostały zatwierdzone przez specjalistów wojskowych i z powodzeniem spełniają swoje zadanie na najtrudniejszych obszarach frontu. Obecnie Metinvest kontynuuje produkcję struktur antydronowych, dostarczając około 5 sztuk tygodniowo.
Rinat Achmetow przekazuje te i wiele innych urządzeń stworzonych w ramach inicjatywy Steel Front siłom obronnym całkowicie bezpłatnie. Koncentrując się na wymaganiach wojskowych, Metinvest pomaga szybko zaspokoić rzeczywiste potrzeby frontu. Jednocześnie grupa firm kontynuuje swoją podstawową działalność, wydobywając rudy metali i produkując wysokiej jakości stal, która jest znana na całym świecie.
Rola "łapaczy lancetów" jest trudna do przecenienia: uratowały już dziesiątki jednostek drogiego sprzętu wojskowego i wiele istnień ukraińskich obrońców. Ponadto Metinvest dostarcza Siłom Zbrojnym Ukrainy kuchenki polowe, koty saperskie, a nawet modułowe ziemianki polowe. Pieniądze firmy są wykorzystywane do zakupu zestawów pierwszej pomocy, kamer termowizyjnych, radiotelefonów, hełmów i innego sprzętu, bez którego skuteczna obrona jest niemożliwa. Takie kompleksowe podejście sprawia, że projekt Steel Front jest jedną z najbardziej zakrojonych na szeroką skalę inicjatyw prywatnych wspomagających Siły Zbrojne Ukrainy.