Tarnogrodzkie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od złożenia wiązanek okolicznościowych w Luchowie Górnym oraz na Błoniu w Tarnogrodzie. W Tarnogrodzie w imieniu mieszkańców kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu i tarnogrodzkich instytucji oraz zaproszeni goście. Następnie głos zabrał Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec zaczynając swoje przemówienie od pięknych słów: Witaj, majowa jutrzenko.
Wśród uczestników uroczystości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Tarnogrodu Pawłem Decem, przewodniczącym Rady Miejskiej Dariuszem Dołomisiewiczem i radnymi, Stowarzyszenia Kombatantów RP i Osób Represjonowanych Koło w Tarnogrodzie, Społecznego Komitetu Utrwalania Dziedzictwa Historycznego i Patriotycznego Ziemi Tarnogrodzkiej, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej reprezentując wszystkie jednostki OSP działające na terenie gminy Tarnogród, Młodzieżowej Rady Powiatu, Młodzieżowej Rady Miejskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Lubelskiej Izby Rolniczej. Nie zabrakło również przedstawicieli placówek oświatowych z gminy Tarnogród oraz jednostek pomocniczych gminy Tarnogród.
Uroczystości pod kopcem zakończyła Gabriela Zając wykonując utwór "Witaj, majowa jutrzenko". Z Błonia zebrani, w asyście Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej, przemaszerowali na tarnogrodzki Rynek gdzie wciągnięto na maszt flagę państwową i uroczyście odśpiewano hymn. Następnie patriotyczny pochód ruszył ulicami Tarnogrodu do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. W świątyni sprawowana była msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dziekan Jerzy Tworek.
Druga część obchodów miała miejsce w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Na początku wystąpiły dzieci z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie, a następnie uczestnicy obejrzeli inscenizację pt. "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że Wielka ale dlatego, że Własna", w której udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Curie - Skłodowskiej w Tarnogrodzie przenieśli nas w czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Scenki stanowiły przeplatankę spotkań i rozmów prowadzonych przez matkę z synkiem z 1805 r., szlachciców z 1788 r. i mieszczek z 1791 r. na temat zaborów, sytuacji społeczno-politycznej ówczesnej Polski oraz okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja. Całość dopełniły recytowane wiersze, pieśni o tematyce patriotycznej i piękne stroje i taniec naszych uczniów.
Uroczystość przypomniała nam jak ważna jest zgoda narodowa, współpraca Polaków dla dobra Ojczyzny.
Na zakończenie burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec podziękował występującym i uczestnikom, życzył wszystkim zebranym radosnego świętowania.