Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jakie są warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej
- kto jest właścicielem przyłącza energetycznego
- na czym polega określenie warunków przyłączenia
- czym się różni przyłącze prądu kablowe od napowietrzej instalacji elektrycznej
- jak wygląda procedura podłączenia do sieci energetycznej
W większości przypadków, aby zamówić dostawę energii elektrycznej do naszego domu lub mieszkania wystarczy złożyć wniosek o przyłącze elektryczne i dokonać zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej przez dostawcę. Jak to zrobić?
Jakie są warunki przyłączenia energii elektrycznej do posesji, domu lub mieszkania?
Pierwszym krokiem starania się przyłączenie prądu do domu jest określenie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. W tym celu należy złożyć wniosek do operatora działającego na naszym terenie i dostarczyć go w odpowiedniej formie (pocztą lub mailowo). Konieczne będzie podanie naszych podstawowych danych (PESEL, adres) oraz informacji takich jak rodzaj obiektu, który będzie przyłączany do sieci (mieszkanie, dom jednorodzinny, domek rekreacyjny, plac budowy, altana, garaż, itp.), przewidywane zapotrzebowanie na moc przyłączeniową i wnioskowany układ zasilania (1 - fazowy lub 3 - fazowy), przewidywany termin rozpoczęcia poboru energii elektrycznej, przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej, plan zabudowy określający usytuowanie przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci i dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu.
Przyłączenie prądu do domu - procedura
Po otrzymaniu wniosku operator w ciągu 21 dni przedstawi droga elektroniczną bądź pocztową projekt umowy do akceptacji wnioskodawcy. Umowa może zostać zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej. Zawarta umowa jest podstawą do rozpoczęcia prac projektowych i budowlano-montażowych związanych z realizacją przyłączenia obiektu do sieci.
Następnym krokiem jest realizacja umowy o przyłączenie do sieci. Czas realizacji zależy od zakresu prac koniecznych do wykonania. Konieczne będzie wniesienie opłaty podstawowej za przyłącze do sieci, która jest różna w zależności od rodzaju przyłącza oraz jego długości.
Po wykonaniu przyłącza i zainstalowaniu układu pomiarowo-rozliczeniowego, w ustalonym terminie zostanie rozpoczęte świadczenie usług.
Napowietrzne przyłącze energetyczne i przyłącze kablowe - kiedy jest wykonywane?
Decydując się na przyłącze energetyczne, czyli odcinek zewnętrznej instalacji elektrycznej łączący linię elektroenergetyczną z instalacją odbiorczą, mamy do wyboru dwie możliwości. Może być ono napowietrzne lub kablowe. W przypadku przyłącza napowietrznego przewody biegną nad ziemią, od słupa linii energetycznej do złącza umieszczonego na dachu lub ścianie domu. Jest ono możliwe tylko w sytuacji, gdy w pobliżu budynku przebiega napowietrzna linia energetyczna. Nie należy ono do estetycznych rozwiązań, a jego konserwacja jest bardzo kosztowna, jednak jest to relatywnie tanie rozwiązanie w porównaniu do alternatywy. Przyłącze kablowe z kolei biegnie w gruncie od najbliższego słupa lub biegnącej w ziemi linii kablowej do granicy posesji. Jest to rozwiązanie drogie, pracochłonne i wymaga szczegółowego projektu, ponieważ musi znajdować się w odpowiedniej odległości od innych instalacji biegnących pod ziemią. Mimo to większość przyłączy do domów jednorodzinnych wykonuje się dziś jako kablowe.
Najczęściej decyzja o wyborze przyłącza nie należy do nas, podejmuje ją zakład energetyczny w oparciu o możliwości techniczne w danej lokalizacji.