Negatywne efekty ekspozycji skóry na słońce
Słońce stymuluje produkcję witaminy D3 i poprawia nastrój, ale może być przy tym groźne dla człowieka. Promieniowanie słoneczne UVA i UVB wywołują krótko i długoterminowe negatywne skutki zdrowotne m.in. poparzenia słoneczne czy przesuszenie skóry. Długofalowe konsekwencje to przedwczesne starzenie się skóry, przebarwienia czy groźne choroby, w tym czerniak czy inne złośliwe nowotwory. Promieniowanie UV jest odpowiedzialne za proces starzenia się skóry aż w 80%. Powoduje, że degradacji ulegają włókna kolagenowe, elastyna i kwas hialuronowy. Dlatego też skóra staje się sucha, mniej jędrna i traci pierwotną gęstość.
Po wakacjach szczególnie trzeba skupić się na nawilżeniu oraz poprawie jędrności i elastyczności skóry. Słońce powoduje także zmiany barwnikowe, inaczej przebarwienia posłoneczne. Można je zniwelować lub całkiem usunąć, stosując odpowiednie kosmetyki.
Nawilżanie skóry po wakacjach
Ważnym elementem regeneracji skóry po wakacjach jest jej intensywne nawilżanie. Wysuszony naskórek w wyniku promieniowania słonecznego potrzebuje nie tylko wody, ale też lipidów, które tworzą barierę ochronną, utrzymującą optymalny stopień wilgotności. Na co dzień sięgaj po kremy z emolientami, które nawilżają i jednocześnie odżywiają skórę.
W tym przypadku dobrze sprawdzi się XeraCalm A.D balsam od Avène, który uzupełnia lipidy w skórze i przynosi jej ulgę. Zawiera I-modulię®, czyli pierwszy biotechnologiczny składnik aktywny wyizolowany z wody termalnej Avène. Z jednej strony powoduje on zmniejszenie uczucia swędzenia, które może towarzyszyć suchej skórze, a z drugiej stymuluje mechanizmy obronne i zmniejsza podrażnienia. W skład balsamu wchodzą ceromega — lipidy przypominające te, które naturalnie znajdują się w naszej skórze. Zmniejszają jej suchość i odbudowują barierę ochronną.
Również balsam z linii XeraCalm Nutrition Avène zapewni delikatne ukojenie i zadba o skórę całego ciała. 95% jego składu stanowią substancje pochodzenia naturalnego. Jest w stanie wzmocnić barierę ochronną skóry twarzy i ciała. Zawiera olej z ostropestu plamistego, który zwiększa syntezę ceramidów i zapobiega wysuszeniu.
Jak pozbyć się przebarwień posłonecznych?
Przebarwienia skórne powstawać mogą pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce. Można poradzić sobie nimi, np. przy zastosowaniu peelingów chemicznych. Ich użycie polega na nałożeniu na skórę specjalnego roztworu, który usuwa powierzchniowe warstwy naskórka, pomagając w redukcji przebarwień. Do tego warto stosować kremy wybielające ze składnikami aktywnymi, hamującymi produkcję melaniny odpowiedzialnej za powstawanie przebarwień oraz z takimi substancjami jak: hydrochinon, kwas azelainowy czy retinoidy. Można wykorzystać, np. serum korygująco-rozjaśniającego Vitamin Activ Cg od Avene, które pozwoli odzyskać skórze naturalny blask. W jego składzie znajdują się witamina Cg, bakuchiol i niacynamidy. Witamina Cg ma działanie antyoksydacyjne, niacynamid pozwala na odbudowanie komórek i zmniejsza widoczność przebarwień, a bakuchiol uznawany jest za roślinną alternatywę dla retinolu korygującego zmarszczki.