Już po raz XXIII w dniach 1 i 2 listopada na cmentarzu w Łukowej odbędzie się kwesta na rzecz odbudowy zabyktowych nagrobków.
Dzięki hojności ofiarodawców w ubiegłym roku udało się zebrać 18 207,47 zł. Z tych środków przeprowadzono generalny remont pomnika pomordowanych mieszkańców Osuch, którzy zginęli w czerwcu 1944 roku z rąk Niemców. Renowacja obejmowała wykonanie nowych elementów oraz fundamentu. Ta zbiorowa mogiła znajduje się tuż za bramą cmentarza i stanowi ważne miejsce pamięci dla lokalnej społeczności.
Ponadto odrestaurowano i zakonserwowano nagrobek Tomasza Matczyńskiego, łukowskiego działacza i mecenasa młodzieży. Matczyński wspierał edukację młodych patriotów, m.in. Józia Dyrki, który poległ w obronie Lwowa w 1918 roku.
Na prośbę łukowskiego komitetu, z funduszy Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca, odremontowano nagrobek majora Edwarda Markiewicza "Kaliny" - dowódcy Zgrupowania Oddziałów AK i BCh w Puszczy Solskiej w 1944 roku. Dodatkowo, wierni z Babic postawili krzyż na dawnym cmentarzu unickim parafii Łukowa.
Wiele zabytkowych pomników na łukowskiej nekropolii nadal czeka na renowację, w tym te, które po 22 latach od ostatnich prac wymagają ponownego odnowienia i konserwacji. Dzięki ogromnej życzliwości i hojności ofiarodawców przez 22 lata działalności komitetu udało się wyremontować 128 zabytkowych pomników na cmentarzach w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Borowcu i Osuchach, na łączną kwotę 215 311,96 zł.
W tegoroczną akcję włączy się 30 kwestarzy oraz 30 wolontariuszy ze szkół podstawowych w Łukowej i Chmielku.