W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Z tej okazji biblioteka przygotowała różne propozycje dla czytelników, których finał odbył się 29 października. Jak przeczytamy na stronie Fundacji "Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza - gest ofiarowania komuś autografu wiersza - jest inspiracją dla naszej akcji."
Akcja "Podaruj wiersz" polegała na odręcznym przepisaniu wybranego przez siebie wiersza Herberta lub innego poety i ofiarowania go komuś, dla kogo to może być ważne. Specjalne karty papeterii "Podaruj wiersz" (z rysunkami Herberta), przygotowane przez Fundację można było otrzymać w bibliotece. Czytelnicy mogli skorzystać także z bogatego zbioru poezji. W akcji wzięła udział Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Uczniowie z kl. VI b pod opieką nauczycielki języka polskiego Katarzyny Otkały-Minkiewicz oraz kl. VII b pod opieką polonistki Urszuli Brodziak podarowali sobie nawzajem wiersze. Młodzi ludzie przeglądali tomiki poezji, przepisywali wybrany przez siebie wiersz na specjalnych kartach a potem wręczali swój poetycki upominek wybranej osobie.Pomysł przepisywania wierszy spodobał się nastolatkom. Na kartach oprócz wierszy znalazły się również pamiątkowe dedykacje. Okazało się, że wiersze mogą być fajną pamiątką, a czasem słuchana piosenka to tekst poetycki.
Kolejnym działaniem była akcja "Kwiatek za wiersz". Każdy czytelnik, który zechciał włączyć się do akcji otrzymywał sadzonkę kwiatka doniczkowego. Zostało rozdanych ponad dwadzieścia roślinek, które powędrowały z wierszami do mieszkańców Aleksandrowa. Uczniowie szkoły podstawowej i użytkownicy biblioteki mogli także przeczytać wiersz "Dom" Zbigniewa Herberta, który został zaprezentowany na stopniach schodów w budynku szkoły. Odbyły się również kalambury z wierszami Zbigniewa Herberta. Wzięła w nich udział młodzież w wieku 12-14 lat. Młodzi ludzie rysowali lub pokazywali wylosowany tytuł wiersza poety. Potem głośno czytali utwory poetyckie.
- Poezja to refleksja nad światem pięknie ujęta przez poetę. Czytanie jej rozwija naszą wrażliwość, emocje i empatię. Uczy odkrywania mocy słowa. Czytajmy wiersze - zachęca Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie.