Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprasza na konferencję archeologiczną, która odbędzie się 19 grudnia w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju. Sesja popularnonaukowa "Nie tylko Szymon Szymonowicz. Skarb z wczesnej epoki żelaza odkryty w Czernięcinie Poduchownym - wyniki i perspektywy badań" to doskonała okazja, aby poznać znaczenie unikatowego odkrycia - pradziejowego depozytu przedmiotów z brązu z początku epoki żelaza, odnalezionego w Czernięcinie Poduchownym w gminie Turobin.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, a partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie "Lubelskie Smakuj Życie!".
Celem pokazu pradziejowego skarbu jest przybliżenie szerokiej publiczności oraz środowisku akademickiemu odkryć archeologicznych z powiatu biłgorajskiego. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu unikalnego depozytu przedmiotów brązowych, które są świadectwem kultury społeczności z początków epoki żelaza. Wydarzenie ma za zadanie popularyzację dziedzictwa archeologicznego regionu oraz podkreślenie jego znaczenia na tle europejskich badań nad kulturami pradziejowymi.
Podczas konferencji, w której zostanie wygłoszonych siedem referatów, prelegenci omówią zarówno wyniki dotychczasowych badań nad skarbem z Czernięcina, jak i jego kontekst kulturowy oraz perspektywy dalszych prac archeologicznych. Podczas wydarzenia swoje referaty wygłoszą naukowcy, w tym specjaliści związani z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pracownik działu archeologii Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, zostaną poruszone również kwestie konserwatorskie przez inspektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Zamościu oraz Łukasz Jabłoński, odkrywca skarbu z Czernięcina Poduchownego.
Dodatkowo wydarzenie przyczyni się do integracji środowisk naukowych i regionalnych z mieszkańcami Lubelszczyzny, budując most między nauką a lokalną społecznością.
Organizacja konferencji i pokazu pradziejowego skarbu ma ogromny potencjał promocyjny dla województwa lubelskiego, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Po pierwsze, unikatowość odkrycia - pradziejowy depozyt z epoki żelaza - przyciągnie uwagę mediów, turystów i naukowców. Doniesienia o odkryciu już pojawiły się w mediach, a wydarzenie to pomoże utrzymać zainteresowanie tematem i skupić je na regionie.
Po drugie, promocja dziedzictwa archeologicznego i historycznego regionu, w tym zrozumienie i docenienie kultury łużyckiej, wzmocni tożsamość województwa lubelskiego jako miejsca bogatego w archeologiczne znaleziska. To z kolei może przyczynić się do rozwoju turystyki. Województwo lubelskie stanie się bardziej rozpoznawalne na mapie regionów Polski o dużym znaczeniu archeologicznym, a powiat biłgorajski zyska na prestiżu jako miejsce jednego z najważniejszych odkryć w ostatnich latach.
Pomysłodawcą i animatorem wydarzenia jest dr Konrad Grochecki, pracownik działu archeologii Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, który z pasją przybliża społeczeństwu tajemnice przeszłości regionu.
Wydarzenie skierowane jest do wszystkich grup wiekowych - dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Organizatorzy zadbali również o pełną dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewniając przestrzeń pozbawioną barier architektonicznych.
Zachęcamy do udziału w wydarzeniu i wspólnego odkrywania fascynujących tajemnic przeszłości!
Plan konferencji: Nie tylko Szymon Szymonowicz. Skarb z wczesnej epoki żelaza odkryty w Czernięcinie Poduchownym - wyniki i perspektywy badań
10:00 - Uroczyste otwarcie konferencji
Przywitanie uczestników i gości
Przedstawienie tematyki i celów konferencji
Sesja I: Odkrycie i badania wstępne
10:45 - Łukasz Jabłoński, Jak znaleziono skarb z Czernięcina Poduchownego
11:00 - Wiesław Koman, Skarb z Czernięcina Poduchownego - aspekt konserwatorski
11:15 - Konrad Grochecki, Weryfikacja znaleziska i droga do badań nad skarbem z Czernięcina Poduchownego
Sesja II: Interdyscyplinarne spojrzenie na skarb
11:30 - Marcin Maciejewski, Zjawisko deponowania przedmiotów metalowych. Skarb z Czernięcina Poduchownego jako przedmiot interdyscyplinarnych badań
11:45 - Jakub Ordutowski, Początek badań nieinwazyjnych nad kontekstem skarbu z Czernięcina Poduchownego
Sesja III: Chronologia i znaczenie odkrycia
12:00 - Jerzy Libera, Czernięcin Poduchowny u zarania dziejów
12:15 - Elżbieta Kłosińska, Skarb z Czernięcina Poduchownego, chronologia i funkcja zabytków odkrytych w depozycie
12:30 - Prezentacja skarbu
Zakończenie konferencji i podsumowanie dyskusji