Był to konkurs pod patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej, natomiast Komitet Honorowy konkursu stanowili: Arcybiskup Stanisław Budzik - Metropolita Lubelski; Krzysztof Hetman - Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Babisz - Kurator Oświaty Województwa Lubelskiego; Mirosław Bartos - Prowincjał Franciszkańskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce.
Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie z trzydziestu szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego znajomości życia i działalności św. Maksymiliana Kolbego. Wzięło w nim udział 370 osób, a do drugiego etapu zakwalifikowano 219 finalistów. Następnie uczniowie nadsyłali prace na dwa tematy:
"Święty Maksymilian Kolbe obrońcą godności i praw człowieka".
"Święty Maksymilian Kolbe uczy otwartości na ludzi i inne kultury".
Można było wybrać temat i zrealizować go w jednej z trzech kategorii: prezentacja multimedialna, poezja, rozprawka lub esej. Na adres organizatorów wpłynęło 110 prac, w tym 53 prezentacje multimedialne, 30 autorów przesłało wiersze, 27 osób napisało esej lub rozprawkę.
Uczniowie LO im. ONZ zdobyli tytuły Laureatów i wyróżnienia, otrzymując jednocześnie gratulacje za wysoki poziom przygotowanych prac.
W kategorii - prace multimedialne Laureatem została Elżbieta Grabias z klasy I G, wyróżnienie otrzymała Karolina Skubis z klasy II F - opiekun pani Barbara Chołyst
W kategorii - esej/artykuł tytuły Laureatów otrzymali: Aleksandra Wojtak z klasy II J - opiekun pani Jolanta Rycyk, Katarzyna Powęzka i Natalia Tryka z klasy II F - opiekun pani Barbara Chołyst
Konkurs był organizowany przez Akademię Społeczną w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oraz Parafię pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie.