- W 2002r. dyrektor Kolegium UMCS w Biłgoraju, Zygmunt Dechnik, wystąpił z inicjatywą utworzenia przy tej placówce filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomysł ten spotkał się z zainteresowaniem sporej grupy emerytów, rencistów, którzy wyrazili chęć korzystania z różnorodnych form kształcenia i rekreacji w ramach zajęć uniwersyteckich. Przez pierwsze sześć lat UTW w Biłgoraju funkcjonował jako filia lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od początku 2008r. dojrzewał do procesu decyzyjnego zamysł zmiany statusu prawnego organizacji. 10 czerwca 2008r. odbyło się Zebranie Założycielskie dla powołania stowarzyszenia - przypomniała historię biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prezes Jadwiga Smołka.
Na uroczystym podsumowaniu pierwszej dekady działalności UTW obecni byli m.in. wicestarosta powiatu biłgorajskiego Stanisław Schodziński, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan oraz radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Zofia Woźnica. Nieobecni posłowie przesłali listy gratulacyjne z okazji jubileuszu. - To ważne, że w naszym Regionie jest miejsce przyjazne seniorom, a jeszcze ważniejsze jest to, że w Biłgoraju są osoby w starszym wieku, które chcą się spotykać, uczyć i być aktywną grupą. Nie ma lepszego sposobu na zachowanie dobrego zdrowia i kondycji niż dbanie o rozwój umysłu i dobrą formę - napisała poseł Genowefa Tokarska.
Podziw i szacunek dla twórców uniwersytetu, w swoim liście. wyraził natomiast poseł Piotr Szeliga. - Dzięki Państwa działalności życie kulturalne, sportowe i rekreacyjne w Powiecie Biłgorajskim nabiera blasku - napisał.
W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele zamojskiego UTW, jak również Klub Seniora Gościem honorowym był, jeden z założycieli i pierwszy przewodniczący zarządu UTW Witold Dembowski, który w swoim wystąpieniu przypomniał początki działalności uniwersytetu, jeszcze jako filii LUTW.
Podczas jubileuszu X-lecia istnienia Uniwersytetu wręczono dyplomy studentom z najdłuższym stażem. A prezes Jadwiga Smołka przekazała dobrą nowinę, którą otrzymała tego samego dnia. Stowarzyszenie startowało w konkursie rządowym, z którego można było otrzymać dofinansowanie na aktywizację seniorów. Wniosek został złożony we wrześniu, dziś ukazały się wyniki. Biłgorajski UTW otrzymał sumę 34 tys. zł, czyli dokładnie tyle o ile wnioskowano.
Środki te zostaną wykorzystane na działanie przeciwko e-wykluczeniu osób starszych. Przeprowadzone będą warsztaty pozwalające wejść seniorom w sferę nowoczesnych technologii. - Część z tych pieniędzy zostanie wykorzystana jeszcze w tym roku, dlatego już zachęcam państwa do deklarowania chęci udziału w warsztatach, natychmiast też szukam odpowiednich instruktorów - mówiła pani prezes.
Metrykalny czas złotojesienny
siwiejące lata to nie koniec drogi
to tylko przesiadka
z wagonów doświadczeń
do złotojesiennej przystani trzeciego wieku
z poezją i śpiewem
gdzie na szczycie
mentalna młodość
w dysonansie z metrykami
gdzie dojrzała wiedza ma szczególną moc
pozwala na świat patrzeć z dystansem
to najlepszy czas
na ostatnią miłość
i na pierwsze retrospekcje
w otwartych laptopach i pamiętnikach
do zapisania jeszcze wiele plików i kartek
wystarczą na jutro pojutrze na rok
na wiele lat
siwiejące dni perły w skarbnicy czasu
w pogodę i niepogodę na szlaku do nieba
coraz bardziej bezcenne
Halina Ewa Olszewska
Wiersz ten z życzeniami pomyślności w każdej sferze życia
dedykuję Państwu ze Stowarzyszenia Biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
z okazji Jubileuszu 10-lecia. Dołączam życzenia koleżeństwa z Biłgorajskiej Plejady Literackiej.
Biłgoraj, 23 października 2012r.