Wolne rodniki to bardzo reaktywne cząsteczki chemiczne, które powstają w wyniku naturalnych procesów fizjologicznych (np oddychania) oraz na skutek szkodliwego działania różnych związków chemicznych, promieniowania ultrafioletowego, stresu oraz zaburzeń w metabolizmie. Obecnie przyjmuje się, że główną przyczyną cukrzycy jest uszkodzenie przez wolne rodniki komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Idealnym preparatem dla osób narażonych na działanie czynników podnoszących poziom wolnych rodników w organizmie jest Astaxin, dlatego preparat Astaxin polecany jest szczególnie osobom chorym na cukrzycę jako wartościowy dodatek do stosowanych metod leczenia. Astaxin chroni komórki beta trzustki, ogranicza powstawanie AGE, hamuje oksydację " złego" cholesterolu LDL, podwyższa poziom "dobrego" cholesterolu, obniża poziom trójglicerydów we krwi.
Degustację pieczywa prozdrowotnego przygotowała piekarnia Bożeny i Tadeusza Kapka z Tarnogrodu. Pieczywo to zostało opracowane przez Instytut Biotechnologi Przemysłu Rolno Spożywczego z Warszawy oraz przez piekarnię Państwa z Tarnogrodu. Diabetycy są zainteresowani takim pieczywem - wysoko błonnikowym, ze zwiększoną ilością przyswajalnego żelaza oraz z obniżoną ilością sodu (soli kuchennej). Takie pieczywo dostarcza 25% dziennego zapotrzebowania na przyswajalne żelazo oraz 25 - 30% dziennego zapotrzebowania na błonnik pokarmowy.
Błonnik pokarmowy ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka: pomaga w walce z otyłością, reguluje trawienie, chroni przed zaparciami. Składniki błonnika pokarmowego obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz przeciwdziałają chorobom serca. Dieta bogata w błonnik pokarmowy polecana jest do stosowania w profilaktyce i leczeniu: nadwagi i otyłości, cukrzycy, miażdżycy, chorób serca i nowotworów okrężnicy i jelita grubego.
Sód (sól kuchenna) zatrzymuje wodę w organizmie, obciąża pracę serca i nerek, co w konsekwencji przyczynia się do podniesienia ciśnienia krwi. Spożywanie zbyt dużej ilości soli kuchennej zwiększa ryzyko wystąpienia: nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, udaru mózgu, zawału serca, choroby wieńcowej, a także może powodować cukrzycę i raka żołądka. Żelazo jest pierwiastkiem wchodzącym w skład czerwonych krwinek. Niedobory żelaza mogą wywoływać wiele różnych zaburzeń funkcjonowania organizmu: obniżenie sprawności fizycznej i umysłowej, obniżenie nastroju oraz spadek odporności na przeziębienia i infekcje. Najgroźniejszym skutkiem niedoboru żelaza jest anemia.
Na zakończenie Władysław Chodkiewicz, prezes diabetyków z Tarnogrodu poinformował zebranych o spotkaniu 8 i 9 maja nad jeziorem Zagłębocze, złazie, który miał miejsce 15 maja w Lublinie oraz o otrzymanym Złotym Krzyżu Zasługi, jaki otrzymał z rąk Wojewody Lubelskiego na obchodach święta Konstytucji 3 Maja w Lublinie członek zarządu Roman Cichocki za prowadzoną profilaktykę i edukację wśród mieszkańców Miasta i Gminy Tarnogród. Prezes zaprosił zebranych na spotkanie wrześniowe z przedstawicielem firmy farmaceutycznej Bayer i Bioton oraz na występ edukatora w temacie samokontroli oraz dawkowania insuliny. Będzie też wymiana za darmo glukometrów starych i uszkodzonych na nowe.