Początek imprezy 22 czerwca, wyjątkowo w sobotę, o godz. 16.00 pod Zagrodą Sitarską. Jarmark oraz koncerty na placu pod ratuszem.
Widowisko przybliża obrzęd mieszczański z XIX wieku pożegnania rzemieślników biłgorajskich - sitarzy, którzy ze swoimi wyrobami, tj. sitami i przetakami, wyruszali na handel do odległych krajów. Pożegnanie sitarzy było momentem szczególnym dla społeczności miasteczka, bowiem zapowiadało długą nieobecność mężów, ojców i braci. Akcja widowiska rozpoczyna się przy Zagrodzie Sitarskiej, gdzie sitarze i reszta domowników pakują sita oraz inne bagaże na wozy. Gdy wszystko gotowe pod Zagrodę podjeżdżają załadowane wozy z sitarzami z południowej części Biłgoraja i wszyscy domownicy oraz widzowie wyruszają w kierunku figury św. Jana, gdzie nastąpi oficjalne i huczne pożegnanie sitarzy przez całą społeczność miasta.
Po uroczystości pożegnania serdecznie zapraszamy na plac przed ratuszem, gdzie odbędą się koncerty. Wystąpią zespoły BCK i goście oraz kapela góralska Górzanie. Sobotnie popołudnie upłynie także pod znakiem Zlotu Kapel Podwórkowych.
Natomiast w niedzielę 23 czerwca odbędzie się Kresowy Jarmark Sitarski. Początek o godz. 14.00. Imprezę rozpocznie koncert gospodarzy, czyli zespołów BCK oraz gości. W niedzielne popołudnie serdecznie zapraszamy także na Przegląd Orkiestr Dętych, który rozpocznie się o godz. 16.00. W tym roku na scenie zaprezentują się orkiestry z Tomaszowa Lubelskiego, Kurowa, Parczewa, jak również gospodarze, czyli Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio. Atrakcją tegorocznego przeglądu będzie występ zawodowej orkiestry dętej Helicopters Brass Orchestra ze Świdnika. Kresowy Jarmark Sitarski zakończy koncert gwiazdy, czyli "Orkiestry Świętego Mikołaja".
Kresowy Jarmark Sitarski będzie także okazją do zaprezentowania się rzemieślników, rękodzielników, artystów. Goście przybyli na jarmark będą mieli okazje spróbować regionalnych potraw i nalewek wykonanych według tradycyjnych receptur. W tym roku jarmark ruszy o godz. 12.00. Podczas imprezy nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta- gier i zabaw ruchowych, konkursów sprawnościowych.
Pomysł organizacji imprezy nawiązuje do wielowiekowej tradycji naszego miasta, w którym niegdyś odbywały się coroczne zjazdy miejscowych i okolicznych handlarzy. Wówczas biłgorajski rynek przepełniony był kramami, budami i straganami oraz "stołami i pniakami" , na których pyszniły się mięsa, produkty leśne i rolne, miody i wyroby majstrów sitarskich. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy jarmarki odbyły się 1578 roku, po nadaniu Biłgorajowi praw miejskich przez króla Stefana Batorego. Przypadły one na św. Erazma, na św. Michała Archanioła i na św. Walentego. Na jarmarki biłgorajskie przybywali liczni kramarze i rzemieślnicy z okolicznych miast i wsi, co prowadziło do szerszej wymiany handlowej między Biłgorajem a innymi regionami gospodarczymi.