Kongres Kobiet to największy ruch społeczny w Polsce. Skupia kobiety z całej Polski niezależnie od poglądów, środowisk, przynależności społecznej, partyjnej, zawodowej. Panie corocznie spotykają się na Wielkiej Konferencji w Warszawie, aby dyskutować o problemach kobiet w Polsce, formułować postulaty i stwarzać mechanizmy ich realizacji.
W tym roku Kongres odbył się pod hasłem - Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność.
- Nie przez przypadek właśnie te słowa stały się mottem jubileuszowego Kongresu. Podsumowujemy minione pięć lat, patrzymy na sukcesy, a jest ich niewątpliwie wiele, wyciągamy wnioski z tego co jeszcze nie zostało zrobione. Jasno widzimy, że bez partnerstwa, w szerokim tego słowa znaczeniu nie da się wiele osiągnąć - mówiła podczas Kongresu Dorota Warakomska, rzeczniczka KK. Przypominała jakie znaczenie ma solidarne walczenie o wspólne sprawy kobiet, a także jak wielka siła tkwi w różnorodności. Na Kongres bowiem zjeżdżają kobiety z całej Polski, które dzieli pochodzenie, zawody, status materialny. Łączy jednak jedno - chęć działania. Dla siebie, swoich bliskich, dla swojej wsi, swojego miasta.
Galę otwarcia V Kongresu prowadziły Krystyna Loska i Grażyna Torbicka.
W uroczystym otwarciu brały udział liderki Kongresu m.in. Henryka Bochniarz, Magdalena Środa, Danuta Hubner, a także przedstawicielki polskiego Parlamentu i Europarlamentu: Joanna Mucha, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz prof. Lena Kolarska - Bobińska.
W otwarciu tegorocznego Kongresu brał udział prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną. Anna Komorowska powiedziała, że jedno z haseł tegorocznego Kongresu - partnerstwo - upoważniło ją do tego, by zaprosić także męża. Pierwsza Dama podkreślała, że choć to partnerstwo będzie podczas Kongresu odmieniane w różnych kontekstach, to warto zwrócić uwagę na partnerstwo w życiu rodzinnym, mając na uwadze także relacje między małżonkami. Podkreśliła, że warto się zastanowić, skąd się biorą relacje niepartnerskie, jak wychowujemy dzieci do pełnienia przyszłych ról w społeczeństwie. Prezydent podkreślał, że hasło o partnerstwie jest dobrą okazją do prezentowania poglądu na to, co może sprzyjać partnerstwu. - W Kancelarii Prezydenta powstał program Dobry Klimat dla Rodziny, a teraz wspólnym wysiłkiem można byłoby go uzupełnić o program Dobry Klimat dla Kobiety. Dobry klimat dla kobiet w Polsce to także dobry klimat w polskich rodzinach - mówił Bronisław Komorowski.
Podczas Kongresu odbyło się 5 sesji plenarnych i 25 paneli równoległych. Uczestniczyli w nich przedstawiciele świata nauki, polityki, mediów, kultury m.in. reżyser Krzysztof Krazue, posłanka Anna Grodzka, czy Księżna Ameerah Al-Taweel z Arabii Saudyjskiej. Tematy paneli to m.in.- Mężczyzna - istota nieznana: Kim jest mężczyzna- debata o nowej tożsamości; Dojrzały pracownik - Dojrzały pracodawca; Edukacja a rynki pracy; Kobiety i kościoły,feminizm i wiara, tradycja i nowoczesność.
Panie mogły także wziąć udział w warsztatach dotyczących rozwoju osobistego i wieloma atrakcjami Parku Kobiet, gdzie prezentowało się ponad 100 wystawców. Właśnie w Parku przez dwa dni powstawała wielka figura kobiety z kwiatów, którą współtworzyły uczestniczki Kongresu. - Takie wyjazdy bardzo integrują kobiety. Podczas Kongresu panowała świetna atmosfera. Odbyło się wiele ciekawych wykładów - każdy mógł wybrać coś dla siebie. Jeśli będę miała możliwość przyjazdu to z pewnością chciałabym wziąć udział w Kongresie za rok - mówi Elżbieta Szcząchor z biłgorajskiej grupy uczestniczącej w Kongresie.
Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu odbył się koncert Andrzeja Sikorowskiego z córką Mają.
Wyjazd pań z powiatu biłgorajskiego na V Kongres Kobiety odbył się dzięki wsparciu posłanki do Parlamentu Europejskiego prof. Leny Kolarskiej - Bobińskiej.