W uroczystym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu, miasta i gminy m.in. Starosta Marian Tokarski wraz z zastepcą Stanisławem Schodzińskim, burmistrz Janusz Rosłan, wójt Wiesław Różyński, kierownicy jednostek podległych Starostwu Powiatowemu. Wśród gości znaleźli się także poseł Genowefa Tokarska, Zofia Woźnica i Jan Kowalik, radni sejmiku wojewódzkiego.
Gości powitała dyrektor placówki, Dorota Skakuj. Nastepnie głos zabrał starosta Marian Tokarski - 25 stycznia 1966 r. uchwałą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Biłgoraju zostało powołane Muzeum Regionalne w Biłgoraju. Jeszcze będąc w trakcie organizacji, otrzymało ono w darze cały zbiór będący dotychczasową własnością punktu muzealnego przy Włosiankarskiej Spółdzielni Pracy w Biłgoraju - mówił starosta Marian Tokarski. Przypomniał, że Utworzenie Muzeum poprzedziła rozległa działalność zbieracka znanego kolekcjonera, regionalisty, miłośnika archeologii i etnografii, nauczyciela Michała Pękalskiego, który zgromadził olbrzymi zbiór zabytków archeologicznych, etnograficznych i numizmatycznych. W 1956 roku Włosiankarska Spółdzielnia Pracy w Biłgoraju, wykupiła zbiory Michała Pękalskiego i umożliwiła zorganizowanie tam ekspozycji w swoich pomieszczeniach. Etap ten, w historii muzealnictwa biłgorajskiego określa się jako funkcjonowanie punktu muzealnego.
Jako oddział Muzeum Okręgowego w Zamościu, Muzeum Rzemiosł Ludowych w Biłgoraju funkcjonowało do października 1999 r.
- Wtedy to, w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 1999 r. tzw. reformy administracyjnej na mocy, której utworzono powiat biłgorajski i jednocześnie zlikwidowano województwo zamojskie oraz w związku z ustawą tzw. "kompetencyjną", nakładającą na powiaty obowiązek organizowania i utrzymywania placówek muzealnych, nastąpił rozpad Muzeum Okręgowego w Zamościu na cztery muzea powiatowe. Od dnia 1 stycznia 2000 r. działa ono jako samodzielna instytucja kultury, pod nową nazwą - Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju - zaznaczył starosta Marian Tokarski. Starosta podziękował samorządowi za przychylność w realizacji tej inwestycji, a także pani dyrektor i pracownikom Muzeum, którzy w niecałe 4 miesiące przewieźli 10 tysięcy eksponatów i urządzili się na dwukrotnie większej powierzchni.
- Zyskaliśmy powierzchnię, wyszliśmy z podziemi. Absolutnie nie możemy narzekać na gościnę w Urzędzie Miasta, ale tam byliśmy tylko gościem, tu wreszcie jesteśmy na swoim. Mamy dużo lepsze warunki wystawiennicze, biurowe i dzięki temu lepsze perspektywy na przyszłość - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, dyrektor Skakuj. W ramach remontu wykonano burzenie ścian, aby uzyskać przestrzeń wystawienniczą, nowe posadzki, gładź na scianach, schody przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Uroczystego poświęcenia budynku dokonał ks. Stanisław Budzyński. Podczas otwarcia zagrał zespół "Zawierucha" z MDK. Odczytano także listy gratulacyjne m.in. od Marszałka Województwa Lubelskiego, Głównego Konserwatora Zabytków. Słowa uznania na ręce Starosty i pani dyrektor złożyli m.in. posłanka Genowefa Tokarska, Burmistrz Janusz Rosłan, dyrektorzy Muzeum z Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego.
Otwarciu towarzyszą także nowe wystawy pt. Partyzancka placówka, Partyzancka broń, Od grzędy do szafy - przechowywanie odzieży w kulturze ludowej, Polacy - Ukraińcy 1943-1945: "antypolska akcja" OUN i UPA Bandery (rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich) , Gustaw Pillati - Typy polskie (litografie), Biłgoraj w latach II wojny światowej - kartki z albumu, o których więcej w artykule:Nowa siedziba, nowe wystawy