Fot. Archiwum
W tym roku Józefowska Kawaleria Rowerowa i jej partnerzy proponują udział w dwóch rajdach, które odbędą się 1 i 2 maja. Pierwszy, jednodniowy dla rodzin z dziećmi, natomiast drugi, dwudniowy, jest przeznaczony dla nieco bardziej wytrawnych cyklistów, dla których przygotowano trudniejszą trasę.
Uczestnicy rajdu rodzinnego będą mieć do pokonania 36 kilometrów, w tym 31,5 kilometra drogą asfaltową, która w większości przebiega Trasą Rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu przez "Puszczę Solską" i strefę krawędziową Roztocza. Pozostali rowerzyści pierwszego dnia mają przejechać 57, a drugiego 40 kilometrów, m.in. przez puszczę, krawędź Roztocza do Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu.
Prezes Stowarzyszenia Józefowska Kawaleria Rowerowa Robert Rabiega uważa, że tegoroczne trasy są bardzo atrakcyjne nawet dla osób, które już były na Roztoczu, ponieważ obejmują około 30 procent nowych ścieżek. - Trasy dwudniowego rajdu może nie są zbyt długie, ale tylko połowę dystansu pokonamy drogą asfaltową, reszta to kliniec, szuter i drogi leśne. Oprócz rowerów typu treking albo MTB, odpowiednie przygotowanie kondycyjne na pewno się przyda - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Robert Rabiega.
Uczestnicy wyprawy rodzinnej zobaczą m.in. most na rzece Sopot we Fryszarce, osadzie w której "fryszowano", czyli wytapiano żelazo z rud darniowych, pomnik upamiętniający miejsce stacjonowania partyzanckiego oddziału radzieckiego dowodzonego przez Miszkę Tatara i pomnik poświęcony partyzantom poległym w bitwie pod Maziarzami, Borowe Młyny, miejsce kaźni żołnierzy Armii Krajowej dokonanej przez NKWD i organy władzy ludowej w Błudku, rezerwat "Czartowe Pole" z wodospadami i bogactwem szaty roślinnej doliny rzeki Sopot, a także ruiny papierni wybudowanej przez Ordynację Zamojską.
Trasy dwudniowego rajdu obejmują m.in.: Górecko Kościelne z modrzewiowym kościołem z 1768 roku, aleją pomnikowych dębów i kapliczką na wodzie, Bukownicę z mokradłami, zasilającymi rzekę Czarną Ładę, Roztoczański Parku Narodowy w Zwierzyńcu, ze stawami "Echo", Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym RPN, barokowym kościołem na wodzie, browar z 1806 roku, 19-wieczne zabudowania Zarządu Ordynacji Zamojskiej oraz tzw. "willą renesansową", a także Floriankę, znaną z hodowli konika polskiego, polskiej owcy nizinnej odmiany urhuskiej i bydła białogrzbietego.
Szczegóły, dotyczące wszystkich miejsc i dokładne trasy rajdów są dostępne na stronie: www.jkr.org.pl.
Tegoroczna impreza ma szczególny charakter, ponieważ odbędzie się w roku 10-lecia Józefowskiej Kawalerii Rowerowej, 40-lecia Roztoczańskiego Parku Narodowego i 90-lecia Nadleśnictwa Józefów. Oprócz nich, w organizację imprezy włączyli się: Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie "Podaj Dłoń", Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Gmina Józefów, Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu i Nadleśnictwo Józefów.