Spotkanie organizacyjne z przedstawicielami firmy PPUH Rapid Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej dla właścicieli nieruchomości w osiedlach: Batorego, Bojary, Nadstawna odbyło się w sali kameralnej BCK. Urząd Miasta reprentowali: wiceburmistrz Michał Dec, Jerzy Sosnowski, kierownik referatu inwestycji, Przemysław Bełżek, pracownik referatu. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe RAPID Sp. z o.o. działa na rynku ciepłowniczym i sanitarnym nieprzerwanie od 1988 roku. Jak zapewniał przedstawiciel Wykonawcy, na przestrzeni 25 lat, w ramach prowadzonej działalności firma wykonała kilkaset ciekawych, o różnym stopniu zaawansowania technicznego inwestycji z zakresu wdrażania nowoczesnych technik grzewczych na terenie całego kraju. Kolektory słoneczne to urządzenia, które wykorzystują energię promieniowania słonecznego, które w postaci fal elektromagnetycznych dociera do Ziemi. W kolektorach zachodzi zjawisko tzw. konwersji, czyli zmiany energii promieniowania słonecznego na ciepło. Podczas wtorkowego spotkania omówiono budowę typowej instalacji solarnej, zasady montażu, a także dalsze użytkowanie instalacji. - Instalacja solarna w miesiącach letnich może zabezpieczyć zapotrzebowanie w wodę przeciętnej rodziny w 80%. Średnio układa się to na poziomie 50% miesięcznie. Oczywiście najsłabiej będzie w miesiącach listopad, grudzień, styczeń, wtedy to zapotrzebowanie pokryte jest w 20%. Nie ma mowy o ogrzaniu wody przy zachmurzeniu - mówił
Marcin Semeryło, przedstawiciel Wykonawcy.
Przed montażem instalacji przeprowadzona zostanie wizja lokalna, podczas której zebrane zostaną wszystkie potrzebne informacje. Po wizji spisany zostanie protokół ze wszystkimi ustaleniami. Następnie projektant przystąpi do projektowania, po uzyskaniu akceptacji, rozpocznie się montaż. Standardowo montaż powinien zająć jeden dzień, w wyjątkowych sytuacjach dwa. Po zakończeniu montażu każdy użytkownik zostanie przeszkolony z zakresu działania zestawu solarnego. Przedstawiciel wykonawcy odniósł się także do ewentualnych usterek. - Każda usterka powinna być usunięta w ciągu 48 h. Często na etapie realizacji zgłaszane są usterki które nie podlegaja rekalamcj np. coś piszczy, wzywany jest serwis po czym okazuje się, że w instrukcji jest wyraźnie napisane jak postepowac w takiej sytuacji - podkreślał pan Semeryło. Apelował o rozsądek,gdyż każde wezwanie musi być przemyślane. przypominając że sterownik musi być włączony cały czas. Odpowiedzial także na najczęściej zadawane pytania dotyczące m.in. zabezpieczeń przed przegrzaniem, ewentualnego spychania śniegu z solarów, ich odporności na stłuczenie, czy wycieku wikonu. Odpowiadając na pytania z sali powiedział, że okres gwarancji wynosi 10 lat, zdarza sie, że cała instalacja solarn dzialają jednak i lat 20, przy wymianie pojedynczych części. Mieszkańcy pytali m.in. o koszt wymiany glikolu, przeglądy okresowe, konieczność demontażu posiadanych bolierów.
Dyskusję wywołała także kwestia montażu solarów. Nie u wszystkich mieszkańców bowiem dach skierowany jest na strone południową, konieczne więc może okazać się montowanie stelaży. - Ciężko odpowiedzieć na pytania nie widząc instalacji. Wykonawca bedzie tak montował solary, aby uzyskać jak największy uzysk energetyczny. Wykonawca ma obowiązek tak usatwić panel, aby bylo jak najlepiej - podkreślił Jerzy Sosnowski.
Jak podkreślał wiceburmistrz Michał Dec, każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, może się jednak okazać że ktoś stawia wygórowane wymagania. - To będzie ogrom pracy, 1 tysiąc 800 posesji to 1 tysiąc 800 problemow. Na pewno solary nie powstaną na dachach pokrytych eternitem, w szczególnie uzasadnionych przypadkach będą montowane obok. Jeżeli ktoś się u Państwa pojawi żądając dodatkowych opłat będą to oszuści. Ponadto p rzedstawiciele Wykonawcy oraz inspektorzy nadzoru będą legitymowali się upoważnieniem wydanym przez Burmistrza.. Nie ponoszą Państwo żadnych dodatkowych opłat - przypominał wiceburmistrz Dec.
Zespół projektowy już rozpoczyna odwiedzanie mieszkańców. O kolejności montażu solarów na danym osiedlu decydować będzie kolejność wpłat. Koszt całkowity mnontażu to 1 tys. 119 zł. Wpłat można dokonywać w kasie Urzędu Miasta Biłgoraj, Plac Wolności 16 lub na rachunek bankowy: PKO BP S.A. 52 1020 5356 0000 1002 0160 9940. Podając w tytule: " Solary, ulica i nr domu instalacji, nr umowy "
Terminy wizyt będą ustalane telefonicznie. Spotkania organizacyjne dla mieszkańców pozostałych osiedli odbywać się będą przed rozpoczęciem montażu instalacji w tych osiedlach, w ustalonej wcześniej kolejności. Kolejność montażu solarów na poszczególnych osiedlach znajdą Państwo w artykule Kolejność montażu solarów na osiedlach [AKTUALIZACJA]