20 cm łączności
Near Field Communication (NFC) czyli komunikacja bliskiego pola to sposób komunikacji pomiędzy urządzeniami umożliwiający bezprzewodową wymianę danych w odległości do 20 cm. Początek prac nad tą technologią datuje się na rok 1983, jednak dopiero 26 lat później opracowano standardy przesyłania kontaktów czy adresów URL tym sposobem.
Mały, a tyle możliwości
Korzystając z telefonów komórkowych wyposażonych w moduł NFC możemy nim sterować, przesyłać kontakty, inicjować przesyłanie multimediów czy otworzyć stronę internetową. NFC umożliwia łączenie nie tylko identycznych urządzeń. Możliwe jest parowanie np. telewizora i telefonu, aby udostępnić treść na odbiorniku, telefonów i głośników, by przesyłać dźwięk. Niezwykle popularne w reklamach czołowych producentów urządzeń mobilnych jest udostępnienie możliwości płacenia przy pomocy telefonu posiadającego NFC w sklepach czy restauracjach.
NFC można uznać jako rozwinięcie technologii RFID, która przez fale elektromagnetyczne przesyła dane między czytnikiem, a tzw. tagiem. Wśród jej zalet wymienia się niskie zapotrzebowanie na energię, rozsądną prędkość i małe wymiary modułów NFC, dzięki czemu można montować je w małych urządzeniach, takich jak telefony właśnie. Tu będzie pomocny.
Jak zapewnia ekspert firmy http://www.autoid.pl/, rynek telefonów to nie jedyne miejsce, w którym moduł NFC ma zastosowanie. Inne dziedziny, które może wspomóc ta technologia to m.in. finanse, logistyka, transport i usługi masowe. NFC jako następca RF/ID doskonale sprawdzi się w procesie identyfikacji osób - zamiast kart zbliżeniowych stosuje się telefony komórkowe.
Co dalej z NFC?
Wizja przyłożenia telefonu do czytnika i realizację tą prostą czynnością wielu zadań wydaje się niezwykle użyteczna i wygodna. NFC będzie przyszłością w wielu branżach, co zapewne będzie skutkować pojawianiem się na rynku coraz większej ilości urządzeń obsługujących ten moduł.