Festwal rozpoczął się wczoraj, o czym mogli Państwo przeczytać w artykule pt. KLEZMAHOLIKS otworzył Festiwal Kultury Żydowskiej
Podczas drugiego dnia festiwalu jego uczestnicy szkolili swoje umiejętności na warsztatach słowa. Po południu natomiast w sali klubowej BCK odbyło się spotkanie z Bellą Szwarcman - Czarnotą, kóra opowiadała o Ester Kreitman - pisarce nieznanej. W swoim wykładzie z cyklu "Kobiety Żydowskie" przybliżyła postać mało znanej pisarki Ester Kreitman - urodzonej w 1891 roku w Biłgoraju, siostry uznanych pisarzy: Icchoka Baszewisa Singera i Izraela Jehoszui Singera, autorki opowiadań i szkiców pisanych w języku jidysz.
- Nie trudno odnieść wrażenie, że Estera chciała żyć inaczej niż ramy w jakie próbowano ją wtłoczyć. Cierpiała także z powodu odrzucenia przez rodzinę i matkę. Mówi o tym jej opowiadanie "Nowy świat" napisane jeszcze z perspektywy widzenia płodu, który potem przychodzi na świat i ku niezadowoleniu rodziców jest dziewczynką. Nie czuła się potrzebna i akceptowana. Nawet w dorosłym życiu żaden z jej znanych braci nie chciał napisać recenzji do jej książki - mówiła Bella Szwarcman - Czarnota.
Wieczorem Laureaci Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego im. Isaaca Bashevisa Singera zaprezentowali się w koncercie wyreżyserowanym przez Andrzeja Głowackiego z udziałem: Doroty Iwanickiej (Świdnik), Alicji Kubackiej-Bazan (Biłgoraj), Michała Kurka (Lubaczów), Doroty Lesiak (Starachowice), Patryka Pawelca (Zamość), Moniki Reks (Tychy), Jarosława Zonia (Mszana Dolna) i Moniki Parzychowskiej (Warszawa),
Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. I.B.Singera odbywa się od 5 lat w Biłgoraju w ostatni weekend kwietnia. Jest to trzydniowa impreza o charakterze konkursu z udziałem recytatorów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych z terenu całej Polski, połączona z konsultacjami i warsztatami, a także prezentacjami autorytetów w tej dziedzinie.
Dziś także odbędzie się premiera spektaklu "Ostatnia miłość".