W Galerii Czerwonej MDK swoją pracę dyplomową prezentuje biłgorajskiej publiczności Marta Maksymiec. Autorka prac jest tegoroczną absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na kierunku grafika, a jednocześnie wychowanką Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, gdzie uczęszczała na zajęcia plastyczne. Jej pierwszą nauczycielką była Izabela Przybyłek, następnie Stanisław Pokryszka, a w latach 2007-2009 Anna Świca. Jak podkreśliła młoda artystka, ta prezentacja to podróż sentymentalna do miejsca, gdzie zaczęła się jej przygoda ze sztuką. Na przygotowaną ekspozycję składa się cykl ośmiu prac wykonanych w technice grafiki komputerowej. Nawiązuje on do świata fantazji i dziecięcych marzeń, i ze względu na swą tematykę wystawa zatytułowana została "Baju, baj..." Optymizm i radość przebija z tych bajkowych obrazów, które każdemu odbiorcy, zarówno temu najmłodszemu, jak i dorosłemu pozwalają wejść do niezwykłego, zaczarowanego świata. Zaletą barwnych grafik jest ich prostota i czytelność. Każda opowiada jakąś historię, ma swoich bohaterów, pozwala na nieskrępowaną zabawę wyobraźnią. Skromnym uzupełnieniem ekspozycji są - zaczerpnięte z archiwum nauczycielki - zdjęcia powstałe podczas zajęć, warsztatów i wystaw. "Szkice węglem" to z kolei monotematyczna prezentacja rysunków wykonanych przez wychowanków z młodzieżowych grup plastycznych. Autorami prac są: Izabela Gromadzka, Karolina Kaczor, Weronika Kamieniec, Martyna Kniaź, Ewa Król, Julia Kudełka, Weronika Kuziak, Ewa Lipka, Monika Maksymiec, Katarzyna Nizio, Michał Osiński,Anna Pędziwiatr, Martyna Pisiewicz, Marta Sołoducha, Oliwia Stelmach, Karolina Strzałka i Weronika Woźnica. Na ekspozycję prezentowaną w Galerii Zielonej składają się prace powstałe podczas wrześniowych zajęć plenerowych na terenie "Miasta na szlaku kultur" budowanego w Biłgoraju. Drewniana architektura rynku żydowskiego z urokliwymi podcieniami i różnorodnością detali jest wspaniałą inspiracją dla artystów. Technika rysunku węglem nie jest techniką łatwą, jednak wszystkim uczestnikom pleneru udało się w niezwykły i niepowtarzalny sposób oddać charakter wybranych fragmentów budynków. Siedemnaście prac to siedemnaście różnych osobowości, sposobów ukazywania i przetwarzania rzeczywistości. Rysunki dowodzą wrażliwości i wielkiego talentu młodych artystów.
Wernisaż zgromadził autorów prac, ich przyjaciół i członków rodzin. W imieniu organizatorów przywitała wszystkich Anna Świca - inicjatorka i główna organizatorka tej podwójnej prezentacji dorobku artystycznego pracowni plastycznej. Gościem imprezy był wicestarosta biłgorajski Stanisław Schodziński.
Serdecznie zapraszamy do zawitania w progi placówki, która stale prezentuje efekty pracy i talentów dzieci i młodzieży pragnących realizować swoje pasje.