Wystąpienia uczestników finału były na bardzo wysokim poziomie - dotyczyły najczęściej poruszających obrazów życia z czasów wojny oraz stanu wojennego. Michał w swojej pracy skupił się na tradycji, kulturze i historii Biłgoraja. Przedstawił dokonania pani Anny Iskry oraz podkreślił, że jej praca miała ogromny wpływ na wiele ważnych wydarzeń o charakterze historycznym i kulturowym w skali regionalnej, a nawet narodowej. Tematem prezentacji była historia Zespołu Tańca Ludowego "Tanew" założonego przez Annę Iskrę, który uznał za pomost między przeszłością, a przyszłością Biłgoraja. Praca Michała miała charakter reportażu z elementami gawędy i historii mówionej z użyciem nowoczesnych środków multimedialnych.
Warto podkreślić, że w składzie komisji oceniającej wystąpienia były tak zacne osoby, jak: prof. dr hab. Jerzy Bartmiński, redaktor Czesława Borowik, dr Joanna Szadura oraz dr Janusz Kłapeć. Jurorzy docenili oryginalny temat prezentacji Michała, a także formę i kompozycję jego wypowiedzi przyznając II miejsce, nagrodę rzeczową w postaci tabletu oraz dyplom.
Konkurs jest organizowany w ramach cyklu "Ratujmy historię" i stanowi główny jego element. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Celem konkursu jest popularyzacja historii mówionej jako metody badawczej i dowartościowanie osobistych doświadczeń ludzi uczestniczących w ważnych wydarzeniach historycznych w skali narodowej, regionalnej, lokalnej, a także rodzinnej oraz pielęgnowanie sztuki narracji i kultury żywego słowa. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: "Czy przeszłość ma przyszłość?" Biorąc pod uwagę wysoki poziom merytoryczny konkursu cieszy fakt, że Michał zajął zaszczytne II miejsce. Do konkursu przygotowała ucznia polonistka mgr Magdalena Żurawicz.