Wiosenne popołudnie zgromadziło na uroczystości otwarcia wystawy "PORTRETY" autorki prac, rodziców oraz licznych przyjaciół młodych artystów. Imprezę zaszczycił swoją obecności Wicestarosta Biłgorajski Jarosław Piskorski, a wszystkich powitała dyrektor MDK Renata Socha. O pracy nad wystawą opowiedziała Anna Świca inicjatorka prezentacji, nauczycielka, która inspiruje, uczy i wprowadza młodzież w tajniki sztuki w pracowni Tęczowa Malarnia.
Autorami prac jest dwudziestu czterech uczestników zajęć plastycznych w wieku 11-18 lat. Ekspozycja zgromadzona w trzech galeriach, składająca się z blisko pięćdziesięciu prac, podzielona została na trzy części. Tworzy cykle odmienne tematycznie, wykonane w różnych technikach malarskich i rysunkowych.
Goście przybyli na wernisaż najpierw musieli przejść przez Przedsionek Młodych Talentów. Na ścianach tego niewielkiego pomieszczenia zaprezentowane zostały rysunki przedstawiające Portrety zwierząt - kotów i psów. Prace te wykonane zostały na białych lub czarnych kartonach ołówkiem, węglem, kredkami akwarelowymi, białą kredką lub pastelami. W rysunkach możemy podziwiać biegłość i wirtuozerię dziewcząt, które prezentują umiejętności posługiwania się różnorodną kreską, dynamikę i jednocześnie precyzję wykonania prac.
Kolejna sala to Galeria Czerwona, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Tam obecni mogli zobaczyć prace malarskie, których głównym motywem było Miasto w deszczu. Zadaniem młodych artystek było wykorzystanie techniki farb temperowych i akrylowych do wykazania się twórczą swobodą i ekspresją, użycie malarskiej materii w budowaniu dynamicznej, niemal abstrakcyjnej kompozycji. Na obrazach plamy koloru wydobywają formy, niekiedy nieczytelne z bliskiej odległości. Uzupełnieniem są niewielkich rozmiarów prace w technice akrylowej przedstawiające motywy architektoniczne.
Galeria Zielona, główna sala wystawowa MDK, została na czas ekspozycji wyciemniona. Wchodząc do niej możemy obaczyć tajemnicze, odbijające światło prace prezentujące motyw przewodni wystawy, czyli Portrety. Zaskoczeniem dla odbiorcy mogła być odmienność i nietypowość prezentacji. Dzięki zastosowaniu w obrazach farb fluorescencyjnych widzowie wchodzą w fascynujący świat kolorów i światła. Dodatkowym atutem wernisażu był występ wokalistek Studia Wokalnego "Kombinejszyn" pracujących pod kierunkiem Andrzeja Czernika. Dziewczęta wystąpiły niemal w ciemności. Ich śpiew połączony z efektami wizualnymi aranżacji ekspozycji sprawił, iż wystawa przerodziła się w spektakl światła i dźwięku.
Impreza daje też okazję do pochwalenia się zdobytymi w ostatnim czasie osiągnięciami w postaci nagród i wyróżnień dla tej wybitnie uzdolnionej młodzieży. Warto przypomnieć, iż w XIII. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Tradycje Wielkanocne" organizowanym przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki Galeria Sztuki Dzieci i Młodzieży wychowanki Anny Świcy - Martyna Kniaź, Dżesika Stelmach, Weronika Mazurek i Oliwia Stelmach - zostały nagrodzone. W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Autoportret, czyli portret własny" organizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu nagrodzono Michała Osińskiego i Weronikę Mazurek, a praca Gabrieli Tutki została wyróżniona. W XIV. Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Morskie Opowieści" przeprowadzonym w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, wyróżniona została praca Karoliny Kaczor.
Życzymy, aby tak wyjątkowa młodzież mogła zawsze realizować swoje artystyczne zainteresowania i pasje osiągać cele, a w przyszłości stawać się wspaniałymi, dobrymi ludźmi.
Wystawę można oglądać do 8 maja br. Serdecznie zapraszamy!