Statystyki mówią, że ponad połowa Polaków nie czyta książek. Ogłoszono więc narodowy program rozwoju czytelnictwa, w którym początkowo pominięto biblioteki szkolne. W 2015r. Ministerstwo Edukacji Narodowej dołączyło do programu. Cieszy fakt, że dzięki tej akcji biblioteki szkolne otrzymają wsparcie.
A są to miejsca, w których dzieje się naprawdę dużo i nie tylko "od święta". Przykładem jest biblioteka szkolna Gimnazjum Nr1 im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju będąca swoistym centrum kultury szkoły. Tu się nie tylko czyta! Tu się rozwija różnorodne talenty i zainteresowania. Zostało to zauważone i docenione - biblioteka otrzymała tytuł Biblioteka przyjazna uczniowi.
Funkcjonuje tu koło fotograficzne - odnoszące wiele sukcesów. Organizowane są warsztaty, plenery, wystawy. W bibliotece skupia się także młodzież rozwijająca talenty artystyczne, aktorskie, przygotowywane są przedstawienia dla przedszkoli i szkół podstawowych w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Utalentowani plastycznie malują obrazy, przygotowują kartki okolicznościowe, wyplatają "różności" z wikliny papierowej, robią dekoracje, a nawet szydełkują. Działa tu koło dziennikarskie wydające szkolną gazetkę. Organizowane są wycieczki, rajdy piesze i rowerowe.
Uczniowie uczestniczą w spotkaniach z pisarzami, regionalistami i innymi ciekawymi osobami. Bibliotekarze organizują konkursy wewnątrzszkolne i przygotowują uczniów do konkursów pozaszkolnych.
Chętnie przychodzą do biblioteki nawet ci nieczytający i rozmawiają o swoich pasjach. Z czasem sięgają po książkę. Ważne jest, aby była taką, która ich nie zniechęci. Fundusze szkoły na uzupełnianie księgozbioru są skromne. Bibliotekarze starają się pozyskiwać dotacje z innych źródeł. W bieżącym roku potrzeby i potencjał biblioteki Gimnazjum Nr1 w Biłgoraju został zauważony przez Radę Rodziców oraz Firmę MODEL Opakowania. Przekazali oni środki na zakup książek oraz materiały, dzięki którym jest realizowany projekt Szkolny Mistrz Czytelnictwa - finał 8 maja. Impreza ma pokazać, że książka to ciekawy i pożyteczny towarzysz spędzania wolnego czasu.
Czy biblioteka Gimnazjum Nr1 jest wyjątkowa? Oczywiście, że nie! W wielu bibliotekach szkolnych bardzo dużo się dzieje. Mowa tu o szkołach, które mają szczęście, że ich biblioteki prowadzone są przez bibliotekarzy, a nie tylko nauczycieli uzupełniających tam swoje etaty. Przyciągają młodych ludzi i okazuje się, że Młodzież chce czytać! Tylko trzeba im udostępnić interesujące książki. Jeżeli ich potrzeby będą zaspokojone, rozbudzi się w nich chęć i nawyk sięgania po książkę także w dorosłym życiu. To szansa, aby statystyki Biblioteki Narodowej odnośnie czytelnictwa Polaków wyglądały lepiej. Jesteśmy dobrej myśli i… róbmy swoje!