Konferencja metodyczno - szkoleniowa, zorganizowana przez Medyczne Studium Zawodowe w Biłgoraju, odbyła się pod hasłem "Metody kształcenia w andragogice a realizacja podstaw programowych w zawodach: opiekun medyczny, opiekun osoby starszej".
- Zorganizowaliśmy tego typu spotkanie przede wszystkim dlatego, że kształcimy w tych zawodach, w bieżącym roku otworzyliśmy także zaoczny kierunek asystenta osoby starszej. Te kierunki przygotowują naszych uczniów do pracy z osobami starszymi. Dzisiejsze spotkanie ma uświadomić młodym ludziom jak rozwija się choroba Alzheimera i jak postępować z osobami dotkniętymi tym schorzeniem - wyjaśnia Anna Szmidt dyrektor Medycznego Studium Zawodowego w Biłgoraju.
Podczas konferencji Edyta Długosz - Mazur, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera "Mefazja" w Lublinie, mówiła o chorobie jako cywilizacyjnym wyzwaniu XXI wieku. Temat aktywizacji osób starszych na przykładzie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju poruszyła natomiast dyrektor placówki Maria Piętak.
W trakcie wykładów można było usłyszeć, że choroba Alzheimera może mieć swój początek już w okolicach 30. roku życia. Na początku nie daje objawów, pogłębiają się one wraz z wiekiem.
- To ważny temat, poruszając go chcemy młodzież uwrażliwić, by zauważali wczesne objawy choroby, ale też by umieli zrozumieć zachowanie osób zmagających się z tą chorobą i wiedzieli jak postępować z pacjentem. Jest to szczególnie istotne, gdyż w na pewnym etapie chora osoba jest uzależniona od opiekuna, jest to trudne dla obu stron - dodała dyrektor Szmidt.
Częścią wtorkowego spotkania, w którym udział wzięli zarówno pedagodzy, jak i młodzież uczęszczająca do Medycznego Studium Zawodowego był też wykład dotyczący realizacji podstaw programowych w zawodach: opiekun medyczny i opiekun osoby starszej. Z tym zagadnieniem słuchaczy zapoznała Marzena Fugiel - Gut, nauczyciel MSZ.