Celem projektu jest poprawa jakości życia osób niesamodzielnych i ich rodzin oraz wypełnienie luki w polskim systemie opieki nad osobami zależnymi, poprzez rozwój systemu świadczeń zdrowotnych dla osób niesamodzielnych, w tym osób starszych. Zaplanowane działanie ma na celu poprawę jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi w szczególności osobami starszymi, poprzez przygotowanie i wdrożenie rozwiązań organizacyjnych umożliwiających rozwój form świadczeń zdrowotnych.
Założeniem projektu jest zarówno pilotażowe wdrożenie i przetestowanie standardu dotyczącego tworzenia i funkcjonowania DDOM jak i poprawa jakości życia osób niesamodzielnych i ich najbliższych. Zostaną wykorzystane dostępne metody aby przywrócić samodzielność pacjentom w takim stopniu jak to jest możliwe nie tylko patrząc przez pryzmat choroby, ale także w kontekście ich socjalizacji ze społeczeństwem.
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celów poprzez:
- rozwój sektora usług medycznych świadczonych w warunkach zbliżonych do domowych,
- rozwój nowych form dziennej opieki nad osobami niesamodzielnymi,
- poprawa stanu zdrowia osób niesamodzielnych,
- zmniejszenie liczby i czasu trwania nieuzasadnionych medycznie hospitalizacji wśród osób niesamodzielnych,
- zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w warunkach ambulatoryjnych,
- rozwój wsparcia opiekunów osób niesamodzielnych.
Świadczenia w DDOM udzielane będą osobom niesamodzielnym, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie pod opieką ambulatoryjną, ale nie wymagających całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego w trybie stacjonarnym oraz pacjentów leczonych na oddziałach szpitalnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, którzy w ocenie skalą poziomu samodzielności (skala Barthel) otrzymali 40-65 punktów. Równocześnie będą to osoby mające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w przepisach ustawy z dn. 27.08.2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Pośrednią grupą docelową są rodziny pacjentów, które otrzymają wsparcie w ciągu całego okresu trwania przedsięwzięcia. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.