Po wejściu w życie ustawy w Tarnogrodzie podjęto działania zmierzające do ustalenia zakresu zmian, w tym konsultacje w Instytucie Pamięci Narodowej. Rozważano zmianę nazw ulic: Manifestu PKWN, 40-lecia PRL, I Armii Wojska Polskiego, Józefa Dechnika, 22 lipca, 1 Maja oraz Partyzantów. Ostatecznie odstąpiono od zmiany nazwy ul. Partyzantów oraz ul. 1 Maja.
Wiosną bieżącego roku zorganizowano spotkania, na których mieszkańcy zgłaszali propozycje nowych nazw. Następnie wnioski ze spotkań zostały przekazane radnym. Podczas zebrań wypracowane zostały następujące stanowiska:
- ul. 22 lipca - zmiana na ul. Zachodnią lub Złotą,
- ul. 40-lecia PRL - zmiana na ul. Reja,
- ul. Manifestu PKWN - zmiana na ul. Klonową,
- ul. 1 Armii WP - zmiana ul. Wojska Polskiego.
Ulicę Józefa Dechnika mieszkańcy chcieli pozostawić bez zmiany - 16 głosów za, przy 17 obecnych.
W czerwcu na ręce Przewodniczącego Rady Miasta złożone zostało pismo Społecznego Komitetu Dziedzictwa Historycznego i Patriotycznego Ziemi Tarnogrodzkiej z podpisami 40 mieszkańców gminy, z następującymi propozycjami zmian:
- ul. 40-lecia PRL - zmiana na ul. 3 Maja,
- ul. 1 Maja - zmiana na ul. św. Jana Pawła II,
- ul. 22 lipca - zmiana na ul. Aleksandra Waszkowskiego,
- ul. Józefa Dechnika - zmiana na ul. Grodzka,
- ul. I Armii Wojska Polskiego - zmiana na ul. ks. Wincentego Depczyńskiego,
- ul. Manifestu PKWN - zmiana na ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Podczas pracy połączonych komisji Rady Miejskiej wzięte zostały pod uwagę propozycje, które przedstawiono na zebraniach z mieszkańcami oraz propozycje złożone przez Społeczny Komitet. Również radni, jako przedstawiciele społeczności lokalnej, wyrazili swoje stanowisko w tej sprawie. P odjęto decyzję o nie zmienianu nazwy ul. 1 Maja, gdyż nie jest wymieniona na liście opublikowanej przez IPN. Zmiana mogłaby wiązać się z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez mieszkańców.
23 czerwca podczas posiedzenia połączonych Komisji Rady Miejskiej w Tarnogrodzie wybrano następujące nazwy do dalszej pracy i głosowania podczas sesji Rady Miejskiej:
- ul. 40-lecia PRL - zmiana na ul. 3 Maja,
- ul. 22 lipca - zmiana na ul. Jana Pawła II,
- ul. Józefa Dechnika - zmiana na ul. Stawowa,
- ul. I Armii Wojska Polskiego - na ul. Wojska Polskiego,
- ul. Manifestu PKWN - zmiana na ul. Juliusza Słowackiego.
Ostateczne nazwy przejęte zostaną na Sesji Rady Miejskiej do końca sierpnia b.r.
Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców wymiany dowodów osobistych. Zgodnie z prawem mimo zmiany adresu, dokumenty zachowują swoją ważność. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy będą zwolnione od opłat skarbowych. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.