W myśl zapisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. dekomunizacji w Tarnogrodzie podlegają ulice: 40-lecia PRL, Manifestu PKWN, 1 Armii Wojska Polskiego, Dechnika oraz 22 Lipca. Największe kontrowersje wzbudziła zmiana nazwy ul. 22 Lipca ze względu na to, że wola mieszkańców nie zgadzała się z decyzją podjętą w tej sprawie na posiedzeniach połączonych komisji Rady Miejskiej. Mieszkańcy ul. 22 Lipca wnioskowali o zmianę nazwy na ul. Zachodnią. Propozycję w tej sprawie przedstawili również działacze Społecznego Komitetu Dziedzictwa Historycznego i Patriotycznego Ziemi Tarnogrodzkiej, proponując zmianę na ul. Aleksandra Waszkowskiego, ostatniego naczelnika Warszawy w powstaniu styczniowym, urodzonego w Tarnogrodzie. Podczas pracy komisji Rady Miejskiej podjęto decyzję, by patronem tej drogi został Jan Paweł II.
11 sierpnia, podczas poprzedniej sesji Rady Miasta, radni znieśli z obrad punkt dotyczący dekomunizacji tarnogrodzkich ulic, by po wysłuchaniu opinii i uwag mieszkańców oraz przedyskutowaniu podczas posiedzeń komisji, podjąć ostateczne decyzje.
Dekomunizacja ulic była głównym punktem obrad podczas wtorkowej sesji. Tarnogrodzcy radni podczas pracy połączonych komisji Rady Miejskiej zdecydowali o zmianie nazwy 40-lecia PRL na 3 Maja, Manifestu PKWN na Klonową, 1 Armii Wojska Polskiego na Wojska Polskiego, Józefa Dechnika na Zacisze oraz 22 Lipca na Jana Pawła II. Podczas sesji wystąpiono z wnioskiem o dodanie do ustawy poprawki i zmianę nazwy z 22 Lipca na św. Jana Pawła II.
Uchwała dotycząca tej ostatniej drogi, mimo sprzeciwu mieszkańców, została przegłosowana podczas sesji przy 3 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących. Radni motywowali swój sprzeciw wolą znacznej części mieszkańców ulicy 22 Lipca, którzy uważają, że imieniem św. Jana Pawła II należałoby nazwać główna ulicę w Tarnogrodzie, nie jedną z krótszych, bocznych uliczek. Zmiana nazw ulic wejdzie w życie dwa tygodnie po publikacji uchwał Rady Miasta w Dzienniku Urzędowym Wojewody Lubelskiego.