We wtorkowym zebraniu, poza członkami rady oraz mieszkańcami osiedla, udział wzięli: burmistrz Janusz Rosłan, zastępca burmistrza Michał Dec, wiceprzewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Mirosław Tujak, prezes SM "Łada" Aleksander Bełżek oraz radni miejscy.
Sprawozdanie z działalności rady osiedla za 2017 rok przedstawiła przewodnicząca Krystyna Różaniecka. - Działalność rady osiedla oparta jest na wnioskach i uwagach zgłaszanych przez mieszkańców. Członkowie rady zgłaszają potrzeby osiedla do przewodniczącego, którego zadaniem jest przekazywanie do realizacji kierownikom odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta oraz analizowanie czy postulaty są realizowane i ewentualne interwencje o ich realizację - przypomniała przewodnicząca Różaniecka. W 2017 roku zgłoszono do realizacji 17 wniosków, 10 zostało zrealizowanych, m.in. systematycznie naprawiano lampy oświetleniowe, ustawiono kosze na śmieci przy ul. Nadstawnej, ul. Strażackiej oraz SDH, nasadzono krzewy ozdobne na pasach zieleni przy ul. Nadstawnej, naprawiono ogrodzenie przy Skansenie, wykonano oświetlenie przy ul. Knappa od szkoły podstawowej w kierunku Al. Jana Pawła II, wycięto drzewo ograniczające widoczność przy wyjeździe z ul. Knappa.
- Dużym zadaniem, realizowanym z budżetu obywatelskiego był projekt "Łączymy pokolenia - siłownia dla dzieci, dorosłych i seniorów" - mówiła Krystyna Różaniecka i dodała, że trzykrotnie ogłaszano przetarg na wykonawcę zadania. - Wykonawca został wyłoniony dopiero 19 września. Oferta opiewała na 192 tys. zł, a w projekcie przewidziano środki w wysokości 120 tys. zł dlatego do podpisania umowy niezbędna była uchwała Rady Miasta zwiększająca środki z budżetu. Spowodowało to opóźnienie w realizacji projektu. Następnie na pisemną prośbę Rady Osiedla przerwano pracę z powodu złych warunków atmosferycznych - wyjaśniła przewodnicząca. W związku ze wzrostem kosztów realizacji projektu "Łączymy pokolenia - siłownia dla dzieci, dorosłych i seniorów" Rada Osiedla rozpoczęła poszukiwania sponsorów. Pieniądze przekazywane są na konto Urzędu Miasta z dopiskiem “Rada Osiedla Nadstawna".
Wśród wniosków, które nie zostały zrealizowane znalazły się: wybudowanie zatoki parkingowej przy ul. Nadstawnej wzdłuż bloku nr 9, ułożenie nowego chodnika na ul. Nadstawnej wzdłuż bloku nr 7 i 9. W budżecie miasta na 2018 rok nie uwzględniono również środków na wymianę słupów oświetleniowych na ul. Nadstawnej. - Dlatego też projekt został zgłoszony do realizacji z budżetu obywatelskiego - powiedziała przewodnicząca Różaniecka i zaapelowała o poparcie projektu w głosowaniu, którego termin upływa 15 marca.
Radny osiedlowy Leszek Grabowski wyraził wątpliwość, czy zasadne jest przeznaczanie środków rady osiedla na promowanie projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego przez osoby prywatne. Chodzi o banery i ulotki reklamujące wymianę oświetlenia przy ul. Nadstawnej. Wniosek został zgłoszony przez Krystynę Różaniecką i Dorotę Bernaś. Przewodnicząca Różaniecka wyjaśniła, że zarząd rady osiedla wydał decyzję o przeznaczeniu środków na materiały promocyjne. Burmistrz Rosłan stwierdził, że nie widzi przeciwwskazań jeśli wniosek dotyczy tego samego osiedla.
Przewodnicząca przedstawiła również postulaty mieszkańców osiedla, wśród których znalazły się: rewitalizacja terenów zielonych pomiędzy ul. Bagienną i rzeką Biała Łada do ul. Targowej, poszerzenie ul. Nadstawnej od ul. "Wacek" Wasilewskiej i wyznaczenie 3 pasów przed skrzyżowaniem z ul. Lubelską, budowa nowej nawierzchni na parkingu przy Szkole Podstawowej Nr 5, przeprowadzenie remontu nawierzchni Orlika przy Szkole Podstawowej Nr 5, zamontowanie oświetlenia przy ul. Knappa w kierunku ul. Nadstawnej oraz przywrócenie ruchu dwukierunkowego na ul. Strażackiej.
Jako następni z władzami miasta spotkają się mieszkańcy osiedla Sitarska - Kępy. Zebranie odbędzie się w środę, 14 marca o godzinie 16.30 w Przedszkolu Samorządowym Nr 2.