Sprawozdanie z działalności rady przedstawił przewodniczący Piotr Blacha. Jak mówił przewodniczący rada osiedla Bojary od 2018 do 2022 roku odbyła szereg spotkań, podczas których zajmowała się bieżącymi sprawami osiedla z zakresu prac inwestycyjnych i konserwacyjnych, bezpieczeństwa mieszkańców oraz wizerunku osiedla. Pracę rady utrudniała sytuacja epidemiczna, mimo tego udało się zrealizować kilka ważnych przedsięwzięć.
- Na bieżąco podejmowane były interwencje w sprawach uzupełniania ubytków w jezdni, nieświecących latarni ulicznych, koszenia traw, sprzątania, odśnieżania, czy uprzątnięcia zalegających zwałów śniegu, brawurowej jazdy przez kierowców na parkingach przy ul. Romanowskiego i ul. Radzięckiej, zakłócania ciszy nocnej przez młodzież organizującą nocne imprezy na parkingach wokół zalewu Bojary oraz zaśmiecania terenu - wymieniał Piotr Blacha.
Wśród zrealizowanych zadań wymienił również czynny udział członków rady w akcji kontrolowaniu podwyższonego stanu wody na rzece Osa, który spowodował podtopienia kilkunastu posesji przy ulicach Rolnej i Łubiarskiej oraz kierowanie do policji i straży miejskiej wniosków o częstsze monitorowanie okolic zalewu Bojary oraz niebezpiecznej jazdy na ul. Moniuszki od przejazdu kolejowego do Gromady
Na wnioski rady osiedla:
- kilkakrotnie interweniowano w sprawie awarii przepompowni przy ul. Rolnej oraz naprawy nawierzchni tej ulicy;
- zamontowano lustro na ul. Moniuszki na wysokości wyjazdu z ul. Rolnej co poprawiło widoczność;
- Miejska Służba Drogowa przeprowadziła naprawę przepustu odwadniającego rów przy ul. Nadrzecznej, biegnący wzdłuż traktu kolejowego odprowadzający wody opadowe oraz z wiosennych roztopów do rzeki Biała Łada;
- została nadana nazwa ulicy równoległej do ul. Łubiarskiej po stronie północnej z wyjazdem na ul. Moniuszki, ulicę nazwano Promienna;
- udrożniono przepust przy ul. Moniuszki, którego awaria doprowadziła do powstania rozlewiska na łąkach w okolicy ul. Moniuszki i ul. Radzięckiej, powodując podtopienia posesji mieszkalnych;
Mimo trudności związanych z pandemią wybudowano i oddano do użytkowania ul. Konwaliową. Droga powstała ze środków rozbiórkowych pozyskanych z zasobów Urzędu Miasta w Biłgoraju. Wykonano również dojazd do peronu na ul. Bojarskiej.
Jedną z inicjatyw rady jest sprzątanie lasu w okolicach zalewu, przy drodze biegnącej przez las na przedłużeniu ul. Radzięckiej.
- W związku z tym, iż jest to miejsce spotkań młodzieży, która przyjeżdża tu samochodami i zaśmieca ten teren, rada wnioskowała do Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju o pomoc w wywożeniu odpadów, co spotkało się z aprobatą i w dniach wywozu śmieci z ul. Radzięckiej są odbierane worki ustawione w miejscach ustalonych przez PGK, bardzo dziękujemy za współpracę - mówił przewodniczący.
W okresie sprawozdawczym Rada Osiedla wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Biłgoraju organizowała Biegi Mikołajkowe i Cross Bojarski.
- Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, chcemy, aby odbywała się cyklicznie. Celem tego projektu jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia wśród lokalnej społeczności; mobilizacja i integracja mieszkańców Osiedla Bojary wokół projektu służącego poprawie stanu zdrowia i zagospodarowania wolnego czasu; integracja wielopokoleniowa - mówił Piotr Blacha.
W okresie sprawozdawczym Rada Osiedla po raz kolejny zgłosiła projekt zadania do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Zaplanowano budowę siłowni zewnętrznej nad zalewem Bojary.
- W poprzednich edycjach nie udało się zebrać odpowiedniej liczby głosów popierających projekt, jednak wielu mieszkańców pozytywnie odnosiło się do tego zadania. Projekt zakłada wyposażenie terenu w urządzenia o różnym stopniu trudności. Skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i osób starszych, czy niepełnosprawnych. Z siłowni mogłyby korzystać osoby, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną, a także ci, którzy chcą prowadzić profesjonalne treningi czy rehabilitację. Dodatkowym atutem byłoby położenie siłowni nad zalewem Bojary, gdzie korzystający z urządzeń mogliby podziwiać piękną przyrodę i przebywać z dala od zgiełku ulicznego i hałasu. Inwestycja byłaby dowodem dbałości o poprawę jakości życia nie tylko mieszkańców osiedla Bojary, ale także wszystkich mieszkańców Biłgoraja - zaznaczał przewodniczący Blacha.
Rada osiedla Bojary każdego roku składała wnioski do projektu planu wydatków budżetowych, kilka z nich zostało zrealizowanych. W październiku ubiegłego rada wnioskowała o zabezpieczenie w budżecie miasta na 2023 r. środków na budowę przedłużenia ulicy Bojarskiej, od peronu kolejowego do wjazdu na parking przy zalewie Bojary, wykonanie dokumentacji projektowej i technicznej ulicy Spacerowej,zabezpieczenie środków do utwardzenie i położenie asfaltu na ulicy Radzięckiej na odcinku około 150 mb w kierunku lasu oraz wykonanie chodnika na ul. Moniuszki od ul. Romanowskiego do ul. Radzięckiej.
Mieszkańcy osiedla wnioskowali m.in. o wykonanie przejścia dla pieszych na ulicy Moniuszki w okolicy przystanku autobusowego. Jak mówił burmistrz Janusz Rosłan obecnie nie jest to możliwe, z uwagi na to, że w tym miejscu nie ma chodnika. Zwrócono również uwagę na problem śmiecenia nad zalewem. Mieszkańcy apelowali o montaż większej ilości koszy na śmieci.
Kolejnym problemem mieszkańców osiedla są podtopienia występujące po nawalnych deszczach. Zdaniem uczestników spotkania jest to związane z niezdrożnym przepustem na ulicy Moniuszki.
Powrócił również temat budowy ulicy Spacerowej. Burmistrz Janusz Rosłan mówił, że do realizacji wybierane są inwestycje, na które jest możliwość pozyskania dofinansowania. - Nasz budżet nie jest w dobrej kondycji finansowej. Sytuacja finansowa pogarsza się z roku na rok. Są programy rządowe, które pozwalają na dofinansowanie inwestycji, ale drogi muszą mieć określone parametry, muszą spełniać ważną rolę, czy łączyć ciągi komunikacyjne - wyjaśnił Janusz Rosłan i dodał, że w przypadku Spacerowej, która jest ulicą ślepą, nie będzie możliwości pozyskania środków zewnętrznych.
Na zakończenie burmistrz Rosłan zwrócił uwagę na jakość powietrza w Biłgoraju. Przypominał o możliwości skorzystania z miejskiego programu wymiany źródeł ciepła oraz rządowego programu Czyste Powietrze. Z kolei wiceburmistrz Jarosław Bondyra zachęcał mieszkańców do magazynowania deszczówki i wykorzystywania jej do podlewania przydomowych ogródków.