Rada osiedla Roztocze zaprosiła na spotkanie w czwartkowe popołudnie 9 marca.
W Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących i Zawodowych zebrali się mieszkańcy, ale także przedstawiciele władz miasta i powiatu. Obecny był, jak zawsze, burmistrz Janusz Rosłan, ale też jego zastępca Jarosław Bondyra.
Sprawozdanie z działalności rady przedstawił przewodniczący Sebastian Cybulski.
- W dniu 19.03.2020 miało odbyć się zebranie sprawozdawcze rady osiedla Roztocze za rok 2019. Zostało ono odwołane z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19) oraz wprowadzenia stanu epidemii na terenie kraju, którego konsekwencją były ograniczenia w poruszaniu się ludności oraz organizowaniu wszelkiego rodzaju spotkań. W związku z powyższym po konsultacjach telefonicznych przeprowadzonych z zarządem rady osiedla złożyliśmy wyłącznie pisemne sprawozdanie z prac rady osiedla. Tematem dominującym w 2019 roku w naszym mieście oraz osiedlu była poprawa jakości powietrza i efektywności energetycznej naszych gospodarstw domowych. W trakcie 2019 roku uczestniczyliśmy w kilku spotkaniach organizowanych przez władze samorządowe na temat poprawy jakości powietrza w Biłgoraju, w trakcie których byty przekazywane informacje o sposobie wymiany starych kotłów na paliwo stałe oraz możliwościach finansowania z programu przedstawionego przez władze miasta oraz programu rządowego pod nazwą "Czyste Powietrze" - mówił przewodniczący.
Zaznaczył też, że odnosząc się do udostępnionego do zapoznania się nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Biłgoraja rada złożyła wniosek z prośbą zwiększenia pasa zieleni wzdłuż obwodnicy północnej, który zapewni lepszą ochronę mieszkańców osiedla przed hałasem związanym z ruchem samochodowym oraz rozbudową zakładu Model Opakowania.
- W 2022 roku powoli znoszono ograniczenia pandemiczne, co ułatwiało nam kontakty z mieszkańcami naszego osiedla. Wiosną, na wniosek mieszkańców ul .Akacjowej i naszym telefonicznym kontakcie z dyrektorem Miejskiej Służby Drogowej naprawiono uszkodzony krawężnik przy podjazdach do posesji oraz wymieniono uszkodzone kostki, używając do tego kostki z odzysku. Uczestniczyliśmy też w spotkaniach związanych z rewitalizacją osiedla Rapy i osiedla Roźnówka. W 2022 roku wykonano prace melioracyjne, które w przyszłości zabezpieczą mieszkańców przed potopieniami w razie ulewnych deszczy - dodał przewodniczący.
Podczas czwartkowego spotkania znów poruszono kwestie naprawy uszkodzonych dróg. Mieszkańcy wnosili o naprawę odcinka na skrzyżowaniu al. Młodości z ul. Łąkową, gdzie jakiś czas temu naprawiana była kanalizacja. Poza tym poruszono temat zapadającej się nawierzchni na ul. Łąkowej. Burmistrz Janusz Rosłan wyjaśnił, że miasto ma już plan na zmianę tej sytuacji. Rozwiązanie jest kosztowne, ale niezbędne do wykonania. Trzeba będzie zrobić tzw. plombę betonową, która, w założeniu, da podparcie pod ulicę. Jednak jaki to będzie miało skutek będzie można się przekonać dopiero, gdy ulica będzie użytkowana.
Poza tym mieszkańcy mieli prośbę o zamontowanie progów zwalniających na al. Młodości, ale także na ul. Przemysłowej, jeden miałby zostać usytuowany przy budynku przedszkola, drugi przy szkole. Jak uzasadniali mieszkańcy, nie ma znaczenia jakie znaki drogowe zostaną ustawione, wiele osób w tych miejscach znacznie przekracza dozwoloną prędkość, co stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Padły także wnioski o przycięcie katalp, czyli drzew rosnących wzdłuż ul. Zamojskiej, jak również o wymianę obrzeży przy tych drzewach, które zostały zniszczone podczas koszenia trawy. Wnioskowano też o wymianę nasadzeń na rondzie u zbiegu ul. Zamojskiej i ul. Przemysłowej. Nie zabrakło tematów dotyczących jakości powietrza w Biłgoraju. Władze miasta zachęcały do skorzystania z programów i wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. Jak wyjaśniał wiceburmistrz Bondyra już w przyszłym roku będą musiały zniknąć kotły bezklasowe. Co istotne już jest zauważalna zmiana w jakości powietrza w Biłgoraja, wiele jednak jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii.
Ważnym tematem była też kwestia bezpieczeństwa i związanego z tym monitoringu. Burmistrz Rosłan zaznaczył, że wspólnie z gminami Biłgoraj oraz Księżpol miasto stara się o pozyskanie środków na montaż kamer. Część dokumentacji została już złożona i uzyskała nawet pozytywna ocenę. Jest szansa na otrzymanie środków w drodze bez konkursowej. Jeśli się uda to miasto na ten cel dostanie ok. 2-2,5 mln zł. Są plany, by częściowo podgląd z kamer był dostępny publicznie.
Kolejne zebranie zaplanowano na najbliższy poniedziałek. 13 marca zapraszamy mieszkańców osiedla Bojary do Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Rozpoczęcie o godz. 17.