Gazeta Biłgorajska: - Dlaczego zdecydował się Pan startować w wyborach?
Marian Klecha: - Startuję, bo wierzę, że mogę przyspieszyć rozwój miasta dla dobra i satysfakcji jego mieszkańców. Jestem przekonany, że moja wiedza i doświadczenie może doskonale temu służyć.
- Czy wiele lat zarządzania jedną z największych szkół w mieście jest dobrym przygotowaniem do zarządzania całym miastem, czy można w ogóle porównywać obie funkcje?
- Kierowanie dużą szkołą jest w wielu aspektach podobne do zarządzania miastem. W pracy stawiam na współpracę i dialog z ludźmi. Dyrektor czy burmistrz za wszystko odpowiada, musi być dobrym managerem. Prowadzone przeze mnie w szkole inwestycje wymagały dużych przygotowań i licznych kontaktów. Nie robiłem przecież wszystkiego sam. Współpracowałem ze specjalistami. Udało się.
Przy zarządzaniu warto być otwartym na pomysły i inicjatywy innych. Dzięki temu wszyscy mogą angażować się czynnie w pracę dla dobra ogółu. Także trzeba umieć bronić interesu zarządzanej przez siebie placówki, w przypadku dyrektora - szkoły, a w przypadku burmistrza - miasta.
- Startuje Pan z własnego komitetu wyborczego, dlaczego?
- Jestem osobą bezpartyjną, dlatego trudno było mi się utożsamić z programem jednego ugrupowania. W programie mojego komitetu "Nasz Biłgoraj" znajduję wiele elementów wspólnych z programami wielu partii. W pracach na rzecz miasta będę zabiegał o współpracę ze wszystkimi radnymi.
- Pana kandydaturę poparło PIS chociaż nie należy Pan do tej partii.
- Bardzo cieszę się z poparcia przez PiS mojej kandydatury i liczę na owocną, późniejszą współpracę. Moją kandydaturę popierają różne środowiska. Mam kolegów i przyjaciół w różnych opcjach politycznych. W moim komitecie są osoby związane z Platformą Obywatelską i innymi środowiskami. Są to ludzie chcący pracować na rzecz miasta, a nie partii. Połączyła nas idea pod nazwą "Nasz Biłgoraj".
- Co będzie dla pana priorytetowym zadaniem jeśli zostanie Pan burmistrzem?
- Pierwszą inicjatywą byłaby budowa obwodnicy, abyśmy mogli swobodnie poruszać się po naszym mieście. Należy odblokować tereny pod inwestycje zarówno przemysłowe, jak i pod budownictwo jednorodzinne. Znaczne zwiększenie ilości działek budowlanych będzie miało wpływ na wzrost liczby mieszkańców miasta. Jest to bardzo ważne dla rozwoju działalności gospodarczej i tworzeniu nowych miejsc pracy. Należałoby się zastanowić jak wykorzystać przebiegającą przez Biłgoraj linię hutniczo-siarkową, a także zadbać o wygląd naszego miasta zaczynając od Placu Wolności i głównych ulic. Jest naprawdę dużo do zrobienia. Jeśli Biłgorajanie mi zaufają, to chciałbym być takim gospodarzem, który im umożliwi łatwiejsze życie.
- Proszę pokrótce przedstawić najważniejsze punkty swojej kampanii?
- Moje cele są jednocześnie programem mojego komitetu wyborczego “Nasz Biłgoraj". Chcemy dążyć do rozwoju gospodarczego naszego miasta i jego infrastruktury, który przyczyni się do poprawy warunków naszego życia i zredukowania poziomu bezrobocia, szczególnie wśród ludzi młodych.
Biłgoraj musi mieć obwodnicę. Nasze miasto jest rozjeżdżane przez samochody ciężarowe. Ruch tranzytowy utrudnia nam codzienne życie i nierzadko stwarza niebezpieczeństwo. Przyśpieszyć należy również budowę dróg miejskich abyśmy nie czekali latami na ich wykonanie.
Likwidacja barier w rozwoju przedsiębiorczości. Przede wszystkim należy odblokować tereny pod inwestycje przemysłowe. Powinniśmy także dążyć do uproszczenia procedur administracyjnych aby ułatwić przedsiębiorcom działalność w naszym mieście.
Pozyskiwanie funduszy krajowych i zagranicznych na inwestycje miejskie. W pozyskiwaniu środków unijnych Biłgoraj w porównaniu z innymi miastami Lubelszczyzny nie jest w czołówce; wyprzedzają nas takie miasta jak np. Janów Lubelski, czy Włodawa. W tzw. okresie programowania 2007-2013 zostało nam już niewiele czasu, tym bardziej należy wykorzystać każdą szanse i zintensyfikować nasze wysiłki. Musimy również lepiej przygotować się na kolejny okres i opracować dobre, wartościowe dla nas mieszkańców Biłgoraja projekty.
Dobra jakość inwestycji miejskich. Obok dotacji, to również my - mieszkańcy finansujemy inwestycje w naszym mieście. Na samorządzie miasta powinien spoczywać obowiązek zagwarantowania ich wysokiej jakości.
Wysoki poziom nauczania młodzieży. Trzeba dać szansę na rozwój uczniom zdolnym, jak również pomóc tym którzy mają problemy.
Należy otoczyć opieką tych z nas, którzy wymagają i potrzebują pomocy. Powinniśmy wspierać osoby starsze i niepełnosprawne oraz umożliwić im pełne i aktywne uczestnictwo w życiu naszego miasta.
Należy zadbać, aby inicjatywy w dziedzinie kultury służyły nam, ale również promocji naszego miasta.
Rozbudowa infrastruktury sportowej, rekreacyjnej oraz pomoc w działalności klubom i stowarzyszeniom sportowym. Wyjeżdżamy z Biłgoraja aby skorzystać z nowoczesnych obiektów sportowo-rekreacyjnych (skatepark w Zwierzyńcu, lodowisko w Zamościu, Aquapark w Janowie Lubelskim). Takie obiekty powinny powstać w naszym mieście.
Biłgoraj ośrodkiem turystycznym. Powinniśmy wykorzystać atrakcyjne położenie naszego miasta. Należy promować i wspierać działania oraz inwestycje w dziedzinie turystyki. Wielką szansą dla naszego miasta byłoby powstanie zbiornika wodnego na rzece Czarna Łada oraz dalsza budowa ścieżek rowerowych. Wspieranie wszelkich inicjatyw służących rozwojowi tego miasta np. Fundacji Biłgoraj XXI, PTTK.
Rewitalizacja centrum miasta oraz przebudowa głównych ulic. Centrum miasta powinno być naszą wizytówką. Należy zwrócić szczególną uwagę na budowę parkingów, których tak bardzo brakuje.
Bardzo ważna jest współpraca z władzami rządowymi, przedsiębiorcami, organizacjami samorządowymi. Miasto jest nierozerwalnie związane z powiatem i gminą więc chciałbym ściśle współpracować z zarządem powiatu, wójtem gminy Biłgoraj w realizacji wielu przedsięwzięć. Naczelnym zadaniem wybranego samorządu powinno być zbliżenie społeczeństwa Biłgoraja do władz miasta i uczynienie instytucji Urzędu Miasta przyjazną dla wszystkich interesantów.
Zdaję sobie sprawę, że są to trudne cele, a niektóre wydają się wręcz niemożliwe ale wierzę, że ze wsparciem Biłgorajan, są dla nas osiągalne.
- Dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję.