Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.05.10 10:03

Wikary skazany za czyny pedofilskie

Zapadł wyrok w sprawie pochodzącego z Biłgoraja wikarego, który przyznał się, że dopuszczał się czynów pedofilskich. Zamojski sąd skazał go na 1,5 roku bezwzględnego więzienia, ma też zapłacić zadośćuczynienie 30 poszkodowanym osobom.
Wikary skazany za czyny pedofilskie
Wikary skazany za czyny pedofilskie

Cała sprawa sięga 2017 roku, kiedy to wówczas 32-letni, pochodzący z Biłgoraja, a pracujący na Zamojszczyźnie ksiądz dopuścił się czynów o charakterze pedofilskim. Nagrał kamerą rozebraną nastolatkę, gdy ta była w przymierzalni. Na gorącym uczynku został złapany przez chorwacką policję. Zdarzeniem zajęła się prokuratora w Splicie, która skierowała akt oskarżenia do sądu. O tym fakcie poinformowane zostały też polskie służby. Pisaliśmy o tym w artkule pt. Ksiądz nagrywał nagie dzieci.

Okazało się, że nie było to jedyne przewinienie wikarego. U księdza znaleziono też inne materiały o charakterze pedofilskim, b yły to filmy oraz kilkaset zdjęć pornograficznych z udziałem osób nieletnich, znaleziono także materiały nagrywane z ukrycia w toaletach oraz przymierzalniach. Jak to robił? W toku śledztwa ustalono, że mężczyzna miał przyczepioną do buta kamerkę, którą wsuwał do przymierzalni i w ten sposób, od dołu nagrywał przebierające się osoby, montował też kamerki np. w toaletach.

Prokuratura ustaliła tożsamość 29 kobiet, w tym także nastoletnich oraz jednego mężczyzny. Wobec duchownego zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu pracy edukacyjnej z młodzieżą.

Łukasz P. przyznał się do winy, wyraził skruchę, wyjaśnił, że była to forma odreagowania stresu. Chciał dobrowolnie poddać się karze, o czym informowaliśmy w artykule pt. Ksiądz pedofil chce poddać się karze. Sąd nie przychylił się do propozycji wymierzenia kary w postaci pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz zapłaty 4,5 tys. zł grzywny.

Pod koniec kwietnia zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd uznał oskarżonego winnym wszystkich zarzucanych mu czynów, skazał obecnie 34-letniego mężczyznę na 1,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności, ale musi też zapłacić zadośćuczynienie poszkodowanym w wysokości 150 tys. zł, a także 12 tys. zł. kosztów sądowych.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Wikary skazany za czyny pedofilskie, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 10319
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Warol_Kojtyła   Coraz częściej w TV słyszymy o homofobii. Padają oskarżenia o homofobię wobec osób, które są wrogo nastawieni do osób o orientacji homoseksualnej. Chciałbym w tym artykule odpowiedzieć na pytanie „czy chrześcijanin jest homofobem?
Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, co to znaczy homofobia?
Homofobia (od słów „homoseksualizm i „fobia”) (gr. homo ten sam, fobia strach) lęk przed zetknięciem się z osobami o orientacji homoseksualnej, wstręt, niechęć, nienawiść wobec osób o orientacji homoseksualnej lub potępianie takich osób z powodu ich orientacji. Osobę uprzedzoną wobec osób o orientacji homoseksualnej potocznie nazywa się homofobem. Natomiast głoszenie treści lub poglądów szerzących uprzedzenie wobec takich osób homofobicznymi. Termin w konotacji zbliżonej do obecnej zaczął funkcjonować w języku angielskim od 1969 roku, kiedy to został użyty przez amerykański tygodnik Time. Parlament Europejski 18 stycznia 2006 w rezolucji „w sprawie homofobii w Europie zdefiniował homofobię jako „nieuzasadniony lęk i niechęć wobec homoseksualizmu oraz osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych, oparte na uprzedzeniach podobnie jak rasizm, ksenofobia, antysemityzm i seksizm
Niektórzy ludzie mówią, że Kościół choruje na homofobię, gdyż z góry potępia osoby o skłonnościach homoseksualnych. Rodzi się pytanie: czy Kościół faktycznie uznaje ich za gorszych? Zanim zacznę odpowiadać na moje pytanie, chciałbym zacytować fragment z Katechizmu:
Homoseksualizm oznacza relacje między mężczyznami lub kobietami odczuwającymi pociąg płciowy, wyłączny lub dominujący, do osób tej samej płci. Przybierał on bardzo zróżnicowane formy na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. Jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona. Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane”. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane.
Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i jeśli są chrześcijanami do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji (KKK 2357-2358).
A zatem, Kościół nie jest ich wrogiem, nawet jeśli poszczególni chrześcijanie nie okazują im należnego szacunku. Inną rzeczą jest jednak fakt, że szacunek do drugiego człowieka nie równa się z tym, aby mu pozwalać na wszystko. Mówią niektórzy, że Kościół jest nietolerancyjny. Tolerancja to akceptacja i znoszenie z bólem tego, co jest moralnie dobre. Tam, gdzie pojawia się przyzwolenie na zło, nie można mówić już o tolerancji. Homoseksualizm jest czymś, co wykracza poza to, co określamy jako normalne. Ktoś może jednak się zapytać: a co to znaczy normalne?
Normalne w wymiarze seksualnym jest to, co nam wyznacza natura. A wystarczy spojrzeć na budowę ciała mężczyzny i kobiety oraz na to, w jaki sposób one funkcjonują, aby dostrzec, że w wymiarze seksualnym mężczyzna jest stworzony dla kobiety, a kobieta dla mężczyzny. To natura stworzona przez Boga pokazuje nam, jak wyglądać powinno małżeństwo i rodzina, nie Kościół. Nie potrzebna jest tutaj religia, aby móc stwierdzić, że stosunek seksualny dwojga ludzi o tej samej płci nie jest czymś normalnym. Jest czymś, co odbiega od normalności tak dalece, że nie sposób go zaakceptować i uznać za właściwy.
Kościół zaprasza takie osoby do życia w czystości, jak to czytamy w Katechizmie: Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one stopniowo i zdecydowanie do doskonałości chrześcijańskiej (KKK 2359).
Może jednak to być skrytykowane pytaniem: to po co Bóg stwarza seksualność, skoro nie wolno im z tego korzystać? Dlaczego odbiera się im szczęście?
Kościół nie tylko osobom homoseksualnym nie przyzwala na współżycie, ale wymagania czystości postawione są również osobom, które nie zawarły związku małżeńskiego. Ale nie tylko, bo przecież są i małżeństwa, które przeżywają różnego rodzaju trudności, które nie pozwalają im na współżycie przez dłuższy lub krótszy okres czasu.
Myślę, że w dzisiejszym świecie, który stawia wartości seksualne ponad wszystko, wmawia się człowiekowi, że nie można osiągnąć szczęścia, żyjąc w czystości. Życie w czystości z pewnością jest wielką walką, ale nie pozbawioną szczęścia. Człowiek może być szczęśliwy, nawet jeśli nie wszystko w tym życiu otrzymuje. Zresztą, nikt nie ma wszystkiego!
Powiedziałbym, że właśnie ci którzy żyją w czystości, oni znają smak prawdziwego szczęścia. Pod warunkiem, że seksualność, która ma swoje miejsce w każdym normalnym człowieku, nie będzie tłumiona. Bo wymiar seksualny w człowieku nie może być tłumiony. W przeciwnym razie człowiek staje się bombą, która w każdej chwili może wybuchnąć.
Człowiek może żyć w zgodzie ze swoją czystością, jeśli żyje dla innych. Jeżeli pragnienie miłości, ma swoje ujście w dawaniu. Jak sam Jezus to powiedział, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu (Dz 20, 35). I nie chodzi tu o dawanie pieniędzy, ile raczej o serce, o czas. W tym człowiek może znaleźć swoje szczęście i sens swojego życia w dawaniu siebie innym. Pamiętajmy o tym co napisał JPII w książce „Miłość i odpowiedzialność”. Parafrazując jego słowa, wyraził przekonanie, że ludzie którzy w sposób szczególnie żywy odczuwają w sobie wymiar seksualny, oni noszą w sobie zdolność do większej miłości heroicznej. Oni są w stanie dać więcej, mogą stać się skarbem dla innych ludzi, a jakże brakuje nam dzisiaj ludzi, którzy umieją kochać sercem czystym, gorącym i wiernym.
15 maja 2021
+1
-1
Grzegorz z Chetyna   Oj tam, oj tam! Czepiają się księdza. Przecież on tylko w ten sposób, pilnował swoje "duszyczki" czy nie grzeszą... :)
11 maja 2021
+3
-5
Drakkar   Nie półtorej roku a 10 lat pracy przymusowej plus po piec lat dla innych czarnych kleszczy co o tym wiedzieli.
Won do piekła... wściekła.
11 maja 2021
+9
-6
LBL   brawo
10 maja 2021
+11
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
dzisiaj, 10:42 Lubelszczyzna
3,5 tys. osób na kwarantannie
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
w piątek, godzina 08:55 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
dzisiaj, 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
w czwartek, godzina 20:50 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
w piątek, godzina 19:16 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Turniej Szkół Mody Odzież "Odnowa"
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
dzisiaj, 09:16 Biłgoraj
Dostałeś link do logowania, by otrzymać płatność? To może być oszustwo
dzisiaj, 08:07 Biłgoraj
Medale dla karateków
3 czerwca 2021 Biłgoraj
Z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ulicami miasta
Dziś (czwartek 3 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po rocznej przerwie znów mogliśmy uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.
w sobotę, godzina 22:27 Biłgoraj
Folk Miss i Folk Mister wybrani
w poniedziałek, godzina 12:03 Biłgoraj
Brakuje pół miliona złotych
w czwartek, godzina 16:07 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
w sobotę, godzina 16:50 Biłgoraj
"Od chodzonego do poloneza" na rozpoczęcie Dnia Polskiego Folkloru
w niedzielę, godzina 07:57 Biłgoraj
"Barwy regionów" - koncert na zakończenie Dnia Polskiego Folkloru
dzisiaj, 08:36 Biłgoraj
Trwa opracowanie koncepcji na modernizację i rozbudowę budynku szpitala w Biłgoraju
W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się kolejne spotkanie robocze dotyczące opracowania koncepcji na modernizację i rozbudowę budynku szpitala w Biłgoraju. - Kiedy udało się nam jako powiatowi pozyskać środki budżetowe z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych na działania związane z rozwojem naszego szpitala przystąpiliśmy do prac koncepcyjnych. Firma wyłoniona zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych przygotowuje takie opracowanie - informuje wicestarosta Tomasz Rogala.
6 czerwca 2021 Biłgoraj
W Biłgoraju odbędzie się pochówek dzieci utraconych
w poniedziałek, godzina 08:39 Biłgoraj
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl