Jak rozpoznać zaparcia u dziecka do 4. roku życia?
Przede wszystkim podkreślić należy, że zaparcia dają inne objawy w przypadku dzieci przed 4. rokiem życia. W tym przypadku o zaparciu można mówić, kiedy u młodego pacjenta występują co najmniej dwie dolegliwości w okresie co najmniej miesiąca, które powtarzają się przynajmniej raz w tygodniu. Wśród objawów tych można wymienić:
- rzadkie wypróżnienia (najwyżej 2 razy w tygodniu);
- popuszczanie stolca u dziecka, które posiada już umiejętność kontrolowania procesu wypróżniania;
- nasilone przetrzymywanie stolca;
- zbite stolce o dużej objętości;
- bolesne wypróżnienia.
U dzieci występują także objawy takie jak ból brzucha, utrata apetytu, wzdęcia, wymioty czy infekcje dróg moczowych.
Jak rozpoznać zaparcia u dziecka powyżej 4. roku życia?
Objawy u dzieci starszych są nieco inne. W tym przypadku również powinny występować co najmniej dwie z dolegliwości, które pojawiają się w okresie co najmniej miesiąca i powtarzają się przynajmniej raz w tygodniu. Dolegliwości te są jednak nieco inne i wskazuje się wśród nich:
- rzadkie wypróżnianie (najwyżej 2 razy w tygodniu);
- popuszczanie stolca (co najmniej raz w tygodniu);
- nasilone wstrzymywanie stolca;
- przyjmowanie takiej pozycji ciała, która sprzyja wstrzymywanie oddawania stolca;
- stolce o dużej objętości.
U starszej grupy wiekowej również można zaobserwować objawy takie jak bóle brzucha, wzdęcia, wymioty czy utrata apetytu.
Przyczyny zaparć
Aby pomóc dziecku, najlepiej wyeliminować przyczynę zaparć, jednak może być ich wiele. W związku z powyższym jeżeli nie pomaga wprowadzenie zmian w diecie, należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli zaleci on stosowanie jakichkolwiek leków, będziesz mógł je nabyć na wapteka.pl.
Wśród najczęstszych przyczyn wymienić można nieprawidłową budowę przewodu pokarmowego, choroby jelit, choroby tkanki łącznej, choroby nerwowo-mięśniowe czy choroby tarczycy. Kolejne powody, przez które może występować zaparcie, to przewlekłe przetrzymywanie stolca, siedzący tryb życia czy nieprawidłowa dieta (zawierająca zbyt mało błonnika oraz płynów). Warto także zwrócić uwagę na leki przyjmowane przez małego pacjenta, ponieważ to również one mogą prowadzić do występowania zaparć.
Jak eliminować zaparcia u dziecka?
W pierwszej kolejności warto wprowadzić zmiany żywieniowe. Dziecko powinno bowiem mieć dietę, która będzie bogata w błonnik. Do produktów, które należy w takim przypadku włączyć do codziennego menu są przede wszystkim warzywa i owoce, jak również pełnoziarniste pieczywa, makarony, płatki zbożowe, kasze czy brązowy ryż. Koniecznie należy pilnować także, aby dziecko piło odpowiednią ilość wody, gdyż to dopiero woda powoduje, że błonnik działa. Nie zaszkodzi także włączyć do jadłospisu produkty poprawiające pracę jelit, takie jak miód, kefiry, maślanki czy jogurty naturalne. Ważnym elementem będzie także regularna aktywność fizyczna, która poprawi funkcjonowanie jelit i tym samym będzie zapobiegać zaparciom.
Produkty, które powinny być wyeliminowane z diety to przede wszystkim słodycze, cukier, jasne pieczywo, biały ryż, biała mąka, słodkie napoje (zarówno gazowane, jak i niegazowane), a także produkty smażone i tłuste. Więcej wskazówek znajdziesz w artykule: Wzdęcia kolki i zaparcia - produkty dla dzieci - wapteka.pl.
Jeżeli powyżej wskazane zmiany diety i trybu życia zawiodły, należy skonsultować się z lekarzem. Może on przepisać odpowiednie leki, które pomocą małym pacjentom.