Aktywność fizyczna a zaparcia
W XXI wieku chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w życiu człowieka pełni aktywność fizyczna. W jej czasie wydzielany jest hormon szczęścia, na wyższych obrotach pracuje układ krążeniowo-oddechowy, a do tego aktywnie wspierana jest cała masa procesów życiowych.
Rzadko jednak wskazuje się na to, jaka jest korelacja między szeroko rozumianą aktywnością fizyczną a zaparciami - które, bądźmy szczerzy, częściej lub rzadziej dopadają wszystkich. O zaparciach można powiedzieć w przypadku braku defekacji powyżej 3 dni i mniej niż dwa razy w tygodniu. U większości z nas normą jest codzienne wypróżnianie, najczęściej w godzinach porannych - wtedy to jelita wykazują największa aktywność. Przy zmniejszonej częstotliwości oddawania stolca mogą pojawić się dolegliwości bólowe, a do tego zmienia się konsystencja stolca na bardziej zbitą i suchą - to właśnie zaparcia.
O ile przyczyny zaparć mogą być bardzo zróżnicowane, to jednak powszechnie (i bardzo słusznie) uważa się, że aktywność fizyczna może korzystnie wpływać na zmniejszenie częstości ich występowania. W czasie ruchu wzmaga się Twój apetyt, a do tego dochodzi do poprawy trawienia. Dlatego z całym przekonaniem można stwierdzić, że zarówno dieta, jak i aktywność fizyczna mogą ograniczać ryzyko wystąpienia zaparć. Oczywiście pod pojęciem aktywności fizycznej należy rozumieć zarówno profesjonalny lub półprofesjonalny trening, jak i rekreacyjną jazdę na rowerze czy spacer.
Nie można natomiast jednoznacznie stwierdzić, że aktywność fizyczna pomaga usunąć zaparcia. Być może w części przypadków faktycznie tak się dzieje, z pewnością jednak wszelkie formy ruchu pozwalają obniżyć szansę pojawienia się zaparć u każdego z nas.
Zaparcia - co możesz zrobić?
Jeśli jednak wystąpi u Ciebie ta kłopotliwa dolegliwość, warto poznać kilka sposobów na jej skuteczne wyeliminowanie. Domowe metody poradzenia sobie z zatwardzeniem to np. jedzenie surowych warzyw i owoców oraz picie dużych ilości wody. Jeśli jednak nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, sięgnij po preparat Xenna. Xenna herbata to uznany środek w formie przeczyszczających ziół do stosowania u dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 lat. Xenna na zaparcia dostępna jest też w tabletkach.
Xenna herbata dla dorosłych przeznaczona jest dla osób, które cenią sobie naturalne sposoby na rozwiązywanie różnych dolegliwości. Forma gorącego naparu sprawia, że Xenna herbata jest łatwa w stosowaniu, a tym samym chętnie wybierana w przypadku wystąpienia zaparć. Jeśli zaobserwujesz u siebie trudności z oddawaniem stolca, Xenna powinna być jednym z pierwszych kroków mających na celu zwalczenie tego problemu.