W połowie stycznia br. przyjęta została nowelizacja prawa oświatowego tzw. lex Czarnek. Wcześniej jednak radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz złożył interpelację w tej sprawie. Uznał, że reforma ta "jest de facto zmianą ustroju szkolnictwa".
Pod koniec ubiegłego tygodnia Sejm przyjął nowelizację prawa oświatowego tzw. lex Czarnek. Zakłada ona m.in, że nauczanie zdalne będzie miało podstawę prawną i będzie trzeba przejść na taką formę po dwóch dniach zawieszenia zajęć szkolnych. Wprowadza też zakaz organizowania zajęć pozalekcyjnych przez zewnętrzne podmioty. Co więcej w ustawie przewidziano odebranie włodarzom prawa do odwołania dyrektora szkoły w szczególnych wypadkach bez uzasadnienia. Do tego niezbędne będzie uzyskanie opinii kuratora.
Ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.
Do założeń nowelizacji odniósł się radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz, który jeszcze na początku bieżącego miesiąca złożył interpelację w tej sprawie.
- Reforma zwana potocznie lex Czarnek jest de facto zmianą ustroju szkolnictwa w Polsce, odbiera podmiotowość i niezależność organom prowadzącym, jakim są samorządy. Odbiera głos dyrektorom, rodzicom i uczniom, a decyzyjność i władzę nad edukacją naszych dzieci oddaje w ręce administracji centralnej - napisał radny Bednarz.
Dodał, że w jego opinii zmiany w prawie oświatowym będą skutkować albo koniunkturalizmem i rezygnacją z wyznawania własnych wartości albo paraliżem szkół, które będą mimo wszystko starać się działać na własnych zasadach i wprowadzanych przez wiele lat modelach.
- Tak potrzebna w edukacji ciekawość, otwartość i poszukiwanie nowych metod edukacyjnych zastąpi rutyna, strach i cenzura. Nad edukacją naszych dzieci będą czuwać partyjni nominaci, stojący na straży właściwego przekazu ideologicznego, zabijający w dzieciach chęć poznawania świata. Szkoła musi być wolna - pisze dalej Tomasz Bednarz.
Radny zwracając się do gospodarza miasta zapytał jakie możliwości ma samorząd, żeby przeciwstawić się tym zmianom. - Dlaczego mamy z budżetu miasta płacić za coś nad czym nie będziemy mieli żadnej kontroli? - podsumował.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
LBL Tak, szkoła musi być wolna: wolna od myślenia, wolna od marzeń, wolna od inicjatyw, wolna od indywidualności, a najważniejsze, ma być wolna od wolności. . To partia (za pośrednictwem szkolnych funkcjonariuszy) ma od najmłodszych lat orać mózg ucznia i mówić mu: - co ma myśleć - w kogo wierzyć - komu ufać - kogo nienawidzić . Tak "wyedukowany" obywatel w wieku 18 lat, po odebraniu dowodu osobistego ma już wiedzieć gdzie postawić krzyżyk podczas kolejnego naboru do PGR na stanowisko: "świnia przy korycie". . *** *****
22 stycznia 2022
+21
-7
Ostatnio dodane komentarze
blondyndoJKlemens Nie roczne tylko 10miesięczne i nie nazywaj tych ludzi "rodzicami" tylko to byli zwyrodnialcy. NIKT nigdzie nie mówił, nie pisał, czy to byli katolicy, czy chodzili do koscioła. a może to byli niewięrzący??A może to nie byli Polacy??? Skąd wiesz?? Polska NIE jest jedynym krajem katolickim w Europie!!! Nie kłam, nie siej nienawiści..
23 stycznia 2022
+4
-3
blondyn Widziałem to ale nie wzbudziło we mnie zaufania i specjalnie nie zagłębiałem się . Zreszta bardziej interesuje mnie sytuacja Europy. Trzeba też zwrócić uwagę na ogromne lobby przeciw chrześcijaństwu w ostatnim okresie, przecież jest najbardziej atakowane. W czasie komuny też była walka z wiarą katolicką ale nawet oni nie walczyli tak otwarcie,chamsko i wulgarnie bez żadnych zahamowań jak to dzieje się ostatnio. Zresztą idą za tym ogromne pieniądze i wiadomo kto za tym stoi/można znaleźć /.
23 stycznia 2022
+3
-5
Fata Szkola ma byc wolma od takich Czarnkow wszelkiej maści i kościoła!Tak stanowi Konstytucja. Inaczej nic z tego nie będzie
23 stycznia 2022
+8
-2
LBLANINdoblondyn Twoje dane odnoszą się do całości populacji, a ja mówiłem o młodzieży, bo skoro artykuł jest o edukacji i jej skutkach to chyba logiczne. Wiadomo że osoby starsze będą zawyżać statystyki. Odnosiłem się do raportu "The Age Gap in Religion Around the World" badającego aż 108 państw, spośród których Polska wykazała największą różnicę między praktykami religijnymi osób starszych oraz młodszych. Według raportu 55% osób powyżej 40 roku życia uczęszcza regularnie na mszę, natomiast pośród młodzieży jest to tylko 26%, co jest największą różnicą na świecie. Religia ponadto jest "bardzo ważna" jedynie dla 16% osób młodych, to chyba nie wróży dobrze dla przyszłości organizacji jaką jest Kościół Katolicki...
23 stycznia 2022
+3
-2
JKlemens Polska to katolicki kraj. Wczoraj czytałem, że do szpitala przywieziono roczne dziecko z połamanymi rączkami. Tatuś z mamusią tak załatwili niemowlę. Ale wierzący byli, spowiadali się i do komunii co niedziela byli. Polska to jedyny katolicki kraj w Europie. Niemowlę nie umiało pacierza to połamali ręce.
23 stycznia 2022
+7
-4
blondyndoLBLANIN Polska na tle innych europejskich krajów plasuje się wysoko, jeśli chodzi o religijność.Stosunkowo wysoki jest tu odsetek osób, które deklarują, że są wyznawcą religii lub czują się związane z Kościołem lub wyznaniem (87 proc.), zadeklarowały codzienną modlitwę (31 proc.), biorą udział w praktykach religijnych co najmniej raz w tygodniu (46 proc.). Spora jest też tu średnia ocena religijności w skali od 0 (niereligijny) do 10 (bardzo religijny) (6,1).{polskanauka.pl} "Najbardziej religijne są ciągle kraje, które w potocznej świadomości za religijne uchodzą, czyli Polska i Irlandia. To pokazują wszystkie dane" - ocenił prof. Mikołejko. Z danych ESS wynika, że deklarowana religijność spadła miedzy 2002 a 2018 rokiem w Irlandii (z 83 do 68 proc.), na Węgrzech (z 63 do 50 proc.), w Hiszpanii (z 78 do 67 proc.), Portugalii (z 86 do 76 proc.), Polsce (z 93 do 87 proc.), w Niemczech, (z 61 do 57 proc.) czy Ukrainie (z 76 do 72 proc.),w Belgii (z 49 do 46 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (z 49 do 46%.{polskanauka.pl} Czyżbyś z "wybiórczej" czerpał swoje dane???
23 stycznia 2022
+3
-3
LBLANIN Tacy ludzie jak Czarnek chyba nie wiedzą, że im mocniej będą to wahadło ciągnąć, tym mocniej ono odbije i wybije zęby tym wszystkim postulatom. Spadek religijności młodych jest w Polsce największy na świecie, co jest akurat dobre. Niestety obrywają przy tym postawy patriotyczne, bo według pis żeby być patriotą trzeba być katolikiem, co jest oczywistą bzdurą. Róbcie tak dalej to Lewica będzie miała poparcie 50% wśród młodych...
23 stycznia 2022
+8
-4
blondyn _Mój poprzedni komentarz jest OCZYWIŚCIE DO LBL!!! Przepraszam george za pomyłkowe zaadresowanie.
23 stycznia 2022
+4
-3
Drakkar Do pana Bednarza mam inne pytanie. Jakis czas temu rozsyłał pan listy do mieszkańców swojego okregu wyborczego. Wśród licznych punktów w których pisał co załatwił były tez punkty w których obiecał co jeszcze bedzie pan naprawieł ,usprawniał i załatwiał dla mieszkańców. Była tam te mowa o pewnym parkingu przy Kościuszki który utrudnia zycie mieszkańcom. Zapewne wie pan o jaki parking chodzi. Więc uprzejmie pytam. Czy jest pan władny zmienić cos w tej kwesti czy też zostaje taki bałagan jak jest?
23 stycznia 2022
+4
-5
blondyndogeorge Ależ właśnie TAK już było za czasów Komuny/MO/PGR/ oraz rządów POstkomuny...Nie pamiętasz???? Pan radny na pewno pamięta... A PO CO te gwiazdki george??? Chcesz zaznaczyć swoje chamstwo i wulgarność???
23 stycznia 2022
+2
-5
LBL Tak, szkoła musi być wolna: wolna od myślenia, wolna od marzeń, wolna od inicjatyw, wolna od indywidualności, a najważniejsze, ma być wolna od wolności. . To partia (za pośrednictwem szkolnych funkcjonariuszy) ma od najmłodszych lat orać mózg ucznia i mówić mu: - co ma myśleć - w kogo wierzyć - komu ufać - kogo nienawidzić . Tak "wyedukowany" obywatel w wieku 18 lat, po odebraniu dowodu osobistego ma już wiedzieć gdzie postawić krzyżyk podczas kolejnego naboru do PGR na stanowisko: "świnia przy korycie". . *** *****
22 stycznia 2022
+21
-7
george czy komunista radny Tomasz Bednarz jest niezalezny w swoich sadac? Tak samo jak kazdy komunista zapatrzony w manifest komunistyczny Karola Marksa.
22 stycznia 2022
+8
-13
blondyndoGrzegorz z Chetyna A ty choć odrobinę kultury czy raczej to jest ci zupełnie nieznane??? A i przypominam ci, że GROŹBY są karalne!!!
poza tym ma nie myśleć,słuchać ksiendzów,głosować na pisuarów i bulic na państwo ile wlezie. Za rogiem czai sie Tusk na białym koniu wjedzie i zaraz wszystko naprawi i będzie to kraina mleka i miodu.
22 stycznia 2022
+9
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Biłgorajski maraton studniówkowy powoli dobiega końca. Dziś, 15 lutego swoje bale maturalne mają aż trzy szkoły z powiatu. Wśród nich - uczniowie z ostatnich klas Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II, którzy bawią się w "Zajeździe na Rozdrożu" w Soli.
dzisiaj, 14:40
Józefów
Bayer Full gwiazdą festynu dla Karolka
w sobotę, godzina 12:10
Biłgoraj
Biłgoraj w ogólnopolskim proteście przeciwko inwestycji Lidla [NOWE ZDJĘCIA]
w sobotę, godzina 19:47
Biłgoraj
Tak wyglądała studniówka ZSZiO [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę, 15 lutego, w Rezydencji Sosnowa w Janowie Lubelskim.
dzisiaj, 09:31
Powiat
Kilkanaście miejscowości bez prądu, w tym Sól i Łukowa
dzisiaj, 10:36
Księżpol
Wręczono "Księżpolskie jaskółki"
dzisiaj, 01:14
Biłgoraj
Studniówka "Leśnika"
Uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, na symboliczne sto dni przed maturą, bawili się na swojej studniówce. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 15 lutego, w Centrum Turystyki Wiejskiej Alicja w Glinach.
w czwartek, godzina 17:06
Biłgoraj
Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami [NOWE ZDJĘCIA]
w sobotę, godzina 09:33
Lubelszczyzna
179 ochotników rozpoczęło ferie w mundurze
8 lutego 2025
Biłgoraj
Studniówka "Budowlanki" [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę, 8 lutego uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zebrali się, aby celebrować wyjątkowy czas - studniówkę 2025. Tegoroczni maturzyści świętują ten ważny moment w eleganckiej Rezydencji Sosnowa w Janowie Lubelskim.
w czwartek, godzina 20:03
Biłgoraj
Bal ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 1 [NOWE ZDJĘCIA]
w czwartek, godzina 13:20
Biłgoraj
Podsumowanie 2024 roku. Uroczysta gala w Biłgoraju [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
8 lutego 2025
Biłgoraj
I LO im. ONZ na studniówce [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z tradycją, około 100 dni przed maturą każda szkoła średnia organizuje bal. W sobotę, 8 lutego, w Hotelu Janów w Borownicy na studniówce bawili się maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 10:44
Biłgoraj
Dwóch chętnych na dostawę nowego auta dla Urzędu Miasta
w środę, godzina 08:31
Biłgoraj
Biłgorajski licealista wśród najlepszych matematyków
1 lutego 2025
Powiat
Studniówka 2025: tak się bawi RCEZ [NOWE ZDJĘCIA]
Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju otworzyli sezon studniówkowy wśród szkół z powiatu biłgorajskiego. Bal odbył się w restauracji Bocarlo w Tryńczy.
9 lutego 2025
Biłgoraj
Siedem miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
we wtorek, godzina 19:39
Frampol
Stłuczka w centrum Frampola [AKTUALIZACJA]
3 lutego 2025
Tarnogród
103. urodziny mieszkanki powiatu
W sobotę, 1 lutego Pani Marianna Kida najstarsza mieszkanka gminy Tarnogród świętowała 103. rocznicę urodzin.
w piątek, godzina 11:36
Biłgoraj
Właściciel roweru poszukiwany
w sobotę, godzina 14:37
Biłgoraj
Lidl odpowiada na zarzuty dotyczące inwestycji
7 lutego 2025
Tarnogród
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej obwodnicy
Wojewoda lubelski poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego, w sprawie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod nazwą: Budowa obwodnicy miasta Tarnogród w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin - Wysokie - Sieniawa - Przeworsk - Kańczuga - Dynów - Grabownica Starzeńska.
we wtorek, godzina 11:21
Biłgoraj
Volkswagen uderzył w ogrodzenie [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 13:38
Biłgoraj
Biłgoraj w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej [NOWE ZDJĘCIA]
3 lutego 2025
Biłgoraj
Nowy dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury
Dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury Stanisław Kowalczyk, który od 2020 roku kierował instytucją, złożył rezygnację z powodów osobistych. Jego obowiązki od lutego przejmie Tomasz Falandysz, wieloletni pracownik BCK.