Każdego roku, w dniach 22-26 listopada w cały kraju obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tej okazji także w Biłgoraju organizowane są uroczystości, podczas których podkreśla się rolę osób bezinteresownie niosących pomoc. Krew jest bowiem czymś czego nie da się wyprodukować, czego nie będzie bez drugiego człowieka. Takie wydarzenie odbyło się w czwartkowe popołudnie 24 listopada, w siedzibie Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Biłgoraju.
W uroczystości wzięli udział honorowi krwiodawcy z terenu powiatu, członkowie Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju. Z zaproszenia skorzystały posłanka Beata Strzałka i radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Zofia Woźnica. Obecni byli także wiceburmistrz Biłgoraja Jarosław Bondyra i komendant policji Marek Jamroz.
- Honorowe krwiodawstwo to jeden z najważniejszych elementów działalności PCK. To właśnie organizacja czerwonokrzyska tworzyła w latach powojennych całe struktury honorowego krwiodawstwa, rozpowszechniała ideę leczenia krwią - mówił Jerzy Bisek, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża i zaznaczył, że zaangażowanie w tę formę działalności nie słabnie. - Obecnie ograniczyliśmy naszą działalność właśnie do promocji honorowego krwiodawstwa i organizacji ruchów dawców krwi. A tym bezcennym darem dzieli się prawie 2/3 członków organizacji. W rozmowie z naszym portalem prezes Bisek przyznał również, że pandemia nie zniszczyła tradycji. Można wręcz zauważyć zwiększona liczbę osób, które zgłaszają się, by oddać krew.
O tym, jak wyglądał miniony rok w statystykach mówiła Małgorzata Gromadzka, aktywnie działająca na rzecz honorowego krwiodawstwa. - Powiat biłgorajski wyróżnia się na tle województwa pod względem liczby honorowych dawców krwi jak i liczby organizowanych terenowych akcji. W skali roku jest ich ok. 50. W ich organizacji ważne jest partnerstwo lokalnych instytucji, samorządów i kościoła. Organizatorom należą się szczególne podziękowania, okazują ogrom serca dla ratowania ludzkiego życia, pracują bez wynagrodzenia, nie licząc czasu - mówiła Małgorzata Gromadzka i dodała: - Jak ważnym lekiem jest krew dowiadujemy się zwykle, gdy potrzebujemy jej sami lub ktoś z naszych bliskich. Wielu z nas nie ma świadomości, że bez niej lekarze są bezsilni w walce o zdrowie i życie swoich pacjentów.
Krwiodawstwo oparte jest na dobrowolności, nie ma żadnej gratyfikacji finansowej, a jednak są ludzie, którzy regularnie dzielą się tym bezcennym darem. By docenić ich poświęcenie przyznawane są medale i wyróżnienia.
W każdej chwili można zostać honorowym dawca krwi. Obecnie w Biłgoraju akcje poboru odbywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto akcje organizowane są także w wielu gminach na terenie powiatu, a harmonogram zawsze dostępny jest w zakładce "kalendarz".
Podczas czwartkowego wydarzenia podsumowano też kolejną edycję turnieju "Młoda krew ratuje życie", w którym udział wzięli uczniowie biłgorajskich szkół średnich.
- Krwiodawcom należą się ogromne słowa uznania. Z całą pewnością dobroć okazana w ten sposób drugiemu człowiekowi do państwa wróci. Dziękuję - powiedział prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy PCK Piotr Małysza.
LISTA WYRÓŻNIONYCH:
Decyzją Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża - Zarząd Główny PCK nadał Odznakę Honorową PCK stopnia II następującym osobom;
Beata ULANOWSKA - wieloletnia Opiekunka Szkolnego Koła PCK i ZHDK
Jan Ryszard NIZIO - Wieloletni działacz PCK i Zasłużony Honorowy Dawca Krwi
Wojciech SKROK - wieloletni działacz PCK, nauczyciel, instruktor p.p
OH PCK Stopnia IV zostali odznaczeni:
Mariusz BŁASZCZYK - działacz społeczny oraz instruktor p.p.
Agnieszka SWACHA - działa społecznie na rzecz seniorów
Tomasz BRYŁA - działa społecznie na rzecz PCK /krwiodawstwa i seniorów/
Polski Czerwony Krzyż na mocy ustawy o Publicznej Służbie Krwi nadaje tytuł i odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Zadanie to organizacja realizuje w sposób ciągły na rzecz wszystkich Honorowych Dawców Krwi. Na przestrzeni ostatnich trzech lat tytuł ZHDK otrzymało 87 krwiodawców.
LOO PCK nadał odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" stopnia I następującym osobom:
Sylwia MYSZAK, Halina KOZYRA, Krzysztof GAŁKA, Mirosław KARWAN, Tomasz BRODZIAK, Wojciech MAKOCHOŃ, Mirosław IWAŃCZYK, Bogdan KUSZ, Tomasz WASZCZUK, Kamil KOZYRA, Tomasz ŁUPINA, Marek GROMADZKI, Wojciech SZCZEPANIK, Robert SZKODA, Mariusz GROCHOWICZ, Piotr ZAJĄC.
Odznaką stopnia drugiego "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" to jest po oddaniu co najmniej 10 litrów przez kobietę i co najmniej 12 litrów przez mężczyznę zostały odznaczone następujące osoby:
Halina KOZYRA, Bogdan JANDA, Mariusz KOZAK, Michał BĄCZEK, Jarosław MACIOCHA, Sławomir ŻELAZKO, Krzysztof MAŁEK, Grzegorz KOPIEC, Krzysztof SILEZIN, Krzysztof GAŁKA, Jerzy KITA, Krzysztof RÓG, Piotr MAŁYSZA, Bartłomiej PIRÓG, Tomasz BRODZIAK, Piotr ZAJĄC , Jerzy MAŁEK.
Odznaką trzeciego stopnia "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" to jest po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi przez kobietę i co najmniej 6 litrów przez mężczyznę zostały odznaczone następujące osoby:
Barbara SKUBIS, Agnieszka KOŁPA, Dorota JANDA, Ewelina ŁOŚ, Paulina LITWIN, Justyna KOWAL, Tomasz GAJUR, Sławomir WILCZAK, Piotr SZEPTUCH, Daniel POPOWICZ, Łukasz SKUBIS, Krzysztof GAŁKA, Paweł KWIATKOWSKI, Tomasz ŁUPINA, Krzysztof BLICHARZ, Waldemar OSTARZ, Piotr CIOS, Wojciech KRAWCZYK, Emil JANKOWSKI, Zbigniew NIEŚCIUR, Tadeusz CZAJKA, Stanisław ADAMOWICZ,