Zanim uczestnicy spotkania zamienili się w detektywów i rozpoczęli nocne śledztwo w poszukiwaniu zaginionego podczas powstania styczniowego kufra pełnego złotych pierścieni odbyli profesjonalne szkolenie. Zapoznali się z tajnikami śledztwa, poznali zasady poruszania się w trudnym i nieznanym terenie, posłuchali doświadczeń podróżnika i dziennikarza. Poprzez zdjęcia i filmy poznali jego najtrudniejsze wyprawy m.in. w dorzecze Amazonki i na Syberię. Mieli także możliwość poćwiczenia technik samoobrony.
Dużą atrakcją okazała się wizyta policjantów z Komendy powiatowej Policji w Biłgoraju. Pobrudzone tuszem palce i fruwający dookoła proszek wykorzystywany do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych to skutki świetnej zabawy podczas Nocy detektywów. W trakcie spotkania policjanci odkrywali przed najmłodszymi tajniki kryminalistyki. Dzieci dowiedziały się jak wygląda praca technika kryminalistycznego na miejscu przestępstwa i jak przebiega profesjonalne zabezpieczanie śladów linii papilarnych, mechanoskopijnych, a także zapachowych pozostawionych przez przestępcę. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, każde z nich mogło wykonać i pobrać swój odcisk palca, który jak wiadomo jest niepowtarzalny i niezmienny.
Następnie uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, które rozpoczęły terenową rywalizację w wyścigu po kufer ze złotymi pierścieniami. Rozwiązywanie zagadek logicznych, łamanie szyfrów, odczytywanie listów powstańców styczniowych, konieczność odwiedzenia opuszczonych budynków - to wszystko czekało na młodych detektywów. Poszukiwacze musieli przebrnąć przez stos zagadek, aby odnaleźć ukryte listy z zadaniami do wykonania. Wszystko to prowadziło do ukrytego skarbu.
O spaniu tej nocy nie było mowy. Mimo, że śledztwo zakończyło się po 2 w nocy emocje nie pozwoliły zasnąć. Było oglądanie filmów, ognisko, śpiewy przy gitarze, wspólne zabawy i gry. Rano, uczestnicy zmęczeni ale zadowoleni opuścili mury Biblioteki.
Wydarzenie realizowane było w ramach projektu "Zrzucić przeklęte jarzmo lub zginąć - upamiętnienie Bitwy pod Panasówką z 3 września 1863 roku".
Dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864"