Powstanie styczniowe uznawane jest na największy zryw narodowy i było walką przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ogłoszone zostało manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, a jego wybuch spowodowany był narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie.
W niedzielne popołudnie 21 stycznia, na dzień przed 160. rocznicą tych wydarzeń, w Biłgoraju odbyły się uroczystości patriotyczne.
Najpierw, w intencji powstańców odprawiona została msza św., po czym złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem poświęconym bohaterom.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, czy organizacji patriotycznych.
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego organizowane są w stolicy powiatu regularnie, od wielu lat. Nie bez powodu.
Powstanie było mocno związane z naszym regionem, gdyż jedna z największych bitew z 1863 roku rozegrała się pod Panasówką w powiecie biłgorajskim. Wielu mieszkańców regionu brało czynny udział w walkach z zaborcą, wśród nich byli burmistrz Biłgoraja Antoni Maluczkiewicz, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. Bartłomiej Chwała, czy poczmistrz Ludwik Trębicki. Walki toczyły się też na terenie ówczesnej wsi Bojary. Upadek powstania spowodował, że praw miejskich pozbawione zostały Frampol, ale też Józefów i Tarnogród, a klasztor ojców franciszkanów w Puszczy Solskiej został zlikwidowany. Była to kara za czynny udział w walkach lub pomoc powstańcom.