Kilka lat temu w całym kraju przeprowadzona została reforma oświaty, wprowadzająca gimnazja i skracająca czas nauki w szkołach ponadgimnazjalnych. - Nie wiedzieliśmy wtedy, jakie typy szkół będą potrzebne młodzieży z powiatu, a dyrektorzy placówek wnioskowali o to, żeby stworzyć wszystkie rodzaje szkół, licea profilowane, szkoły zawodowe oraz technika - wyjaśnia Jan Koman, kierownik Wydziału Edukacji, Promocji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.
Po latach okazało się, że podczas gdy jedne szkoły cieszyły się sporym zainteresowaniem młodzieży, inne musiały szybko wstrzymać rekrutację lub od początku swojego istnienia świeciły pustkami. Był to spory problem dla dyrektorów jednostek, którzy musieli, w praktyce nieistniejące szkoły, uwzględniać w swojej corocznej sprawozdawczości. Teraz przyszedł czas na uporządkowanie tego stanu rzeczy i zlikwidowanie niektórych typów szkół. Likwidacja dotyczy m. in. IV Liceum Profilowanego w Biłgoraju. Liceum to zostało utworzone w 2002 roku przy Zespole Szkół Leśnych i kształciło w profilu leśnictwo i technologia drewna. Pięć lat później zostało włączone do Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, gdzie funkcjonowało już I Liceum Profilowane, kształcące w tym samym kierunku. W związku z tym IV Liceum nie było już potrzebne i zawiesiło nabór nowych uczniów.
Drugą szkołą czekającą w kolejce do likwidacji jest Powiatowe Gimnazjum nr 1 w Biłgoraju, istniejące przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. Utworzone zostało w 2001 roku, by uzupełnić sieć gimnazjów w mieście i stworzyć miejsca dla uczniów z terenu gminy Biłgoraj. Nie posiadała ona bowiem odpowiedniej liczby szkół, mogącej zapewnić naukę wszystkim uczniom. Po utworzeniu gimnazjów na terenie całej gminy, biłgorajska szkoła nie musiała dokonywać kolejnych naborów, w związku z czym w sposób naturalny wygasła.
Kolejna szkoła, która zostanie w najbliższym czasie zlikwidowana to Technikum Rolnicze w Turobinie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Technikum powołane zostało w 2002 roku i również, tak jak poprzednie szkoły, miało wzbogacić ofertę edukacyjną na terenie powiatu. Nie udało się jednak nigdy dokonać naboru. Młodzież wybierała Liceum Ogólnokształcące lub Profilowane. Z powodu znikomego zainteresowania tym kierunkiem kształcenia ze strony młodzieży, istnienie szkoły jest niezasadne i powinna zostać oficjalnie zlikwidowana.
Podczas planowanego procesu porządkowania jednostek oświatowych zlikwidowane zostanie również III Liceum Profilowane w Biłgoraju, istniejące przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. J. Dechnika. Powstało ono w 2002 roku, jednak pomimo usilnych starań mających na celu zainteresowanie młodzieży tą szkołą, nie udało się przeprowadzić naboru. - Obecnie ten typ szkoły jest negatywnie oceniany zarówno przez władze oświatowe, jak i opinię publiczną. Minister Edukacji nosi się z zamiarem likwidacji liceów profilowanych - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały dotyczącej likwidacji tej szkoły.
Podobny los spotka Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Dorosłych w Biłgoraju, dotychczas istniejącą w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej. Ta szkoła powstała nieco później niż pozostałe, bo w 2004 roku. Z powodu małego zainteresowania tym typem szkoły, która kształciła w zawodach: stolarz oraz operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, w 2007 roku zakończyła swoje funkcjonowanie.
Ostatnią, szóstą szkołą przeznaczoną w najbliższym czasie do likwidacji jest Liceum Uzupełniające dla Dorosłych w Biłgoraju wchodzące w skład Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Szkoła ta powstała również w 2004 roku i miała na celu wzbogacenie oferty edukacyjnej powiatu biłgorajskiego. Na początku funkcjonowania spełniała swoje zadnie, jednak z czasem można było zauważyć niską frekwencje na zajęciach oraz brak motywacji do nauki wśród uczniów. Czynniki te uniemożliwiały prawidłowe przygotowanie słuchaczy do matury, w związku z czym wystosowany został wniosek o likwidację szkoły. W zamian utworzono Liceum Uzupełniające dla Młodzieży, funkcjonujące do dnia dzisiejszego.
- Podejmując się zadania utworzenia nowej szkoły, byliśmy zdania, że należy spróbować, dać szansę na zaistnienie różnym typom szkół. Rozważaliśmy każdy wniosek dyrektora określonej jednostki. Niestety z czasem okazało się, że niektóre z nich nie wzbudziły zainteresowania wystarczającej liczby młodzieży. Dlatego teraz muszą zostać zamknięte - podsumowuje kierownik Koman.